Moderní kompresní punčochy (nejen) v barvách podzimu
Kompresní punčochy fungují na principu tlaku na žilní a lymfatický systém dolních končetin. Usnadňují návrat žilní krve k srdci, takže jsou minimalizovány otoky nohou, méně dochází k poškozování okolní tkáně a snižuje se bolestivost. Punčochy fungují díky důslednému odstupňování tlaku v různých zónách nohy – nejvyšší je v oblasti nártů a kotníků, směrem vzhůru se snižuje.
Na materiálu záleží!
Kdysi mívaly „stahovací“ punčochy převážně tělovou barvu a nepříliš atraktivní strukturu. V současnosti, kdy ženám i mužům více záleží na vzhledu, se výrobci těchto zdravotních výrobků snaží nejen o co největší funkčnost, ale také o příjemný vzhled.
Například punčochy pletené ploše, které mají vzadu šev, se lehce oblékají a mají menší míru opotřebení než punčochy pletené spirálovitě. Ty sice nemají šev, ale jsou tenčí, tím pádem se snadněji trhají a také hůře oblékají. Mnoho lidí, kteří nosí kompresní punčochy, trápí pocení nohou. Jim odborníci doporučují vybírat produkty s antimikrobiální úpravou s aktivními ionty stříbra. Tyto výrobky totiž dokážou eliminovat bakterie, pach i případné plísně.
Mezi hlavní syntetické materiály používané při výrobě kompresních punčoch patří lycra, elastin a mikrovlákna. Právě díky mikrovláknům jsou punčochy příjemné na dotyk a velmi prodyšné. Z přírodních materiálů se nejčastěji používají vlna a hedvábí. Většinou jsou tyto látky doplněné nějakou syntetickou složkou, která jim dodává elasticitu.
Elegantní do společnosti i při sportování
Aby kompresní punčochy plnily svoji funkci, měli by si je lidé, kterým jsou doporučené, obléci ráno a sundat až večer. Ať je zima, nebo léto. Díky mnoha barevným variacím a různým vzorům už se není za co stydět ani není nutné nohy skrývat.
Co se týká kompresních výrobků vhodných do společnosti, je dobré si pamatovat, že tmavé barvy a podélné vzory nohy zeštíhlují. Navíc stejná barva bot a oblečení prodlužuje siluetu. Velké vzory punčocháčů naopak nohy rozšiřují. Pokud chcete dobře vypadat i při sportovních aktivitách, kompresní podkolenky či nadkolenky z funkčních materiálů jsou vhodné na běhání, cyklistiku, fitness, halové sporty i turistiku.
I u těchto produktů je rozdělena míra komprese v různých částech výrobku, což napomáhá cirkulaci krve směrem vzhůru k srdci. Kompresní punčochy či jiné části zdravotního oblečení zaručují maximální odvod vlhkosti při vysokém tělesném výkonu, snižují bolesti nohou, omezují otoky a napomáhají celkové regeneraci dolních končetin. Některé výrobky dokonce mohou kromě stahování v přesně daných bodech masírovat nohy a zásobovat pokožku aktivními látkami. Mikrokapsle s účinnou látkou jsou zafixovány mezi vlákna úpletu. Při každém pohybu se z nich třením uvolňují žádoucí výtažky, které chladí, dezinfikují a omezují nadměrné pocení.
Užitečné, a přesto hezké
S volbou kompresních punčoch by měl vždy poradit odborník na základě konkrétních zdravotních obtíží jedince. Rozdílné jsou výrobky pro ženy a pro muže, liší se také provedením – kromě lýtkových podkolenek, polostehenních či stehenních punčoch lze pořídit i punčochové kalhoty. Punčochy mohou být samodržící, na zip, se zavřenou či otevřenou špicí a podobně. Barevné provedení je moderní a pestré, výběr by však měla ovlivňovat hlavně síla komprese čili tlaku. Volit lze produkty z pěti tříd:
Podpůrná komprese (prevence) – kompresní pomůcky této kategorie lze zakoupit bez poukazu od lékaře. Jsou běžně k sehnání v různých atraktivních designech a lze je brát i jako zajímavý módní doplněk. Jsou vhodné například pro těhotné ženy či pro osoby trpící pocitem těžkých nohou. Zdravotní pojišťovny na ně nepřispívají.
I. třída – jde opět spíše o výrobky určené k prevenci a pro samoplátce. Snižují potíže s počínající žilní nedostatečností, pocitem únavy, tíhy a napětí v nohou. Hodí se i jako prevence trombóz třeba po operaci.
II. třída – tyto kompresní produkty pomáhají jako konzervativní léčba při křečových žilách, zánětech a otocích. Jsou na předpis a pojišťovna je proplácí. Nosit by je měli i pacienti po operacích, po sklerotizaci a při riziku trombóz.
III. třída – kompresní punčochy této kategorie vždy předepisují specialisté a jsou určeny pro těžší indikace. Silná komprese řeší vážné formy varixů, stavy po operacích žil, po sklerotizaci, zánětu žil a po trombózách. Zdravotní pojišťovny na ně přispívají.
IV. třída – produkty s velmi silnou kompresí jsou vyráběny na míru pro pacienty s lymfoedémy a jsou hrazené pojišťovnami.
(hno)
Zdroje:
https://www.vitalia.cz/clanky/kompresni-puncochy-uz-neni-nutne-schovavat/
https://muj-lekar.cz/kompresni-puncochy/
https://www.krecove-zily.cz/kompresni-tridy
Dále čtěte
Běhání – vášeň, která žilám neškodí
Běhání je jeden z nejpřirozenějších druhů pohybu. Může se mu věnovat každý, kdo umí správně odhadnout své schopnosti a možnosti. Běhat mohou i lidé, které trápí křečové žíly, jen by měli dodržovat pár pravidel.čti více
Letní horko křečovým žilám nesvědčí, pomohou některé preventivní kroky
Horké dny mohou lidem s křečovými žílami způsobovat různé nepříjemnosti. Pokusili jsme se zmapovat, co v souvislosti s varixy a teplým počasím nelze ovlivnit, v čem pacienti škodí sami sobě a co naopak může pomoci a bolavým nohám ulevit.čti více
Jak na křečové žíly? Pomůže pohyb, ledová sprcha i zdravá strava
Křečové žíly nás trápí z více důvodů. Jde jednak o estetické hledisko, kdy nevzhledné varixy řadě (nejen) žen brání nosit určité druhy oblečení. Další věcí je pochopitelně problém zdravotní. Křečové žíly totiž naznačují potíže s krevním oběhem, jež se mohou stát příčinou mnoha závažných zdravotních komplikací. Jak se s nimi vypořádat?čti více