Jak na křečové žíly? Pomůže pohyb, ledová sprcha i zdravá strava
Věk, rodinná anamnéza, pohlaví, těhotenství, obezita, hormonální substituční nebo antikoncepční terapie, dlouhé sezení či stání. To jsou faktory zvyšující riziko rozvoje křečových žil neboli varixů. Některým, jako jsou například pohlaví, rodinná anamnéza nebo věk, se vyhnout nelze. Jiné, jako třeba nedostatek pohybu, nadváhu či obezitu nebo hormonální antikoncepci, ovlivnit můžeme. Tak či tak, rozhodující je, že existují opatření, která proti varixům působí preventivně, nebo alespoň zabraňují zhoršování stávajícího stavu. Která to jsou?
Měňte polohy a pravidelně se hýbejte
Dlouhé sezení nebo stání ztěžuje tok krve v žilách proti působení gravitační síly. To v žilách způsobuje nárůst tlaku, který se může stát příčinou bolestivých otoků. Pohyb sníží tlak v žilách a zlepší cirkulaci krve. Snažte se proto každých pár minut změnit polohu, protáhnout se, rozhýbat kolena, zakroužit kotníky. Hýbat byste se ale měli pravidelně, nejen v rámci nutného protažení v práci. Pro krevní oběh je prospěšná každá forma fyzické aktivity. Pokud se chcete vyhnout potížím s křečovými žilami, měli byste se proto pohybu věnovat ideálně každý den. I procházka do práce a zpět se počítá.
Zařaďte studenou sprchu
Studená voda patří mezi nejúčinnější terapie. Udržuje krevní oběh aktivní a chrání jej před rizikem vzniku nevzhledných křečových žil, prokrvuje nohy a současně zvyšuje imunitu. Pozitivní výsledky vykazuje také střídání studené a teplé vody. Na tomto principu je založena vodoléčebná procedura zvaná Kneippův chodník, která spočívá ve střídavém přešlapování z teplé do studené vody a obráceně. Podobnou terapii si můžete přichystat i doma – každé sprchování zakončete ledovou vodou směřovanou na oblast nohou pod koleny nebo střídáním intervalů vody teplé a studené.
Noste vhodné oblečení
Libujete si v nošení těsného oblečení a nedáte dopustit zejména na džíny? Pak vězte, že takové kusy brání běžnému toku krve v žilách a zvyšují riziko vzniku varixů. Přednost byste proto měli dávat oblečení, které na tělo nikde netlačí, je spíše volnější, pohodlné a neomezuje vás v pohybu.
Používejte kompresní podkolenky
Kompresní punčochy zlepšují drenáž neboli odvod produktů metabolismu z těla, čímž brání problémům s oběhem a redukují i potíže s křečovými žilami. Pomáhají totiž udržet žilní chlopně ve správné poloze, což usnadňuje bezproblémový tok krve, zabraňuje jejímu shromažďování a ulevuje od otoků, bolestí i nočních křečí. Při výběru typu kompresních punčoch je dobré poradit se s lékařem.
Vylepšete jídelníček
Pro dosažení optimálního krevního oběhu je nezbytná zdravá strava. Omezit byste měli sůl, která zvyšuje tvorbu otoků, jež zase podporují vznik varixů. Ve vašem jídelníčku by se měly objevovat potraviny bohaté na vitaminy, minerály, antioxidanty a mastné kyseliny, které pomáhají vytvářet rovnováhu v celém kardiovaskulárním systému.
Řadu výhod přináší například rostlinná látka flavonoid rutin, posilující kapiláry (jemné cévky), jejichž oslabení vzniku křečových žil nahrává. Rutin také působí protizánětlivě a chrání před vznikem krevních sraženin. Najdete jej například v jablcích, pohance, hroznovém vínu, třešních, meruňkách a ostružinách. Dalším flavonoidem s blahodárným účinkem na krevní řečiště je aescin, extrakt z kaštanu koňského, který pomáhá snižovat pocit těžkých nohou a podporuje dobrou cirkulaci krve v drobných cévách.
Jinými vhodnými potravinami jsou například řeřicha, chřest a avokádo, bohaté na vitaminy C a E, které podporují zdraví cév a chrání je před vlivem škodlivých volných radikálů. Preventivně proti vzniku křečových žil působí také častá konzumace červené řepy, ta totiž obsahuje antioxidant betakyanin, který snižuje hladinu aminokyseliny homocysteinu, která je rizikovým faktorem mj. pro onemocnění cévní soustavy. Krevní oběh také stimuluje zázvor a rozmarýn. Tyto i další přírodní látky pomáhají z lymfatického a oběhového systému vyplavovat toxiny, které se v těle hromadí. To pomáhá předcházet tvorbě křečových žil.
(kahá)
Zdroje:
https://mobivenal.cz/#produkty
https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-varicose-veins
https://www.healthline.com/health/varicose-veins
https://steptohealth.com/10-tips-avoid-varicose-veins/
https://www.veincenteratjohnscreek.com/2017/04/7-best-foods-to-prevent-varicose-veins/
https://www.spektrumzdravi.cz/wellness/kneippuv-chodnik-prokrvuje-nohy-a-zvysuje-imunitu
Dále čtěte
Jak udržet své nohy fit i při dlouhodobém pobytu doma
Trápí vás varixy nebo se bojíte, že by se u vás mohl tento zdravotní problém vyskytnout? Doporučovaný pohyb v podobě chůze, jízdy na kole či plavání je v současné době stále z mnoha důvodů omezený. Cvičit se ale dá i doma…čti více
Mám křečové žíly, mohu navštěvovat saunu?
Chcete se i s křečovými žílami zahřát v sauně? Poraďte se nejprve se svým lékařem. Vhodnost tohoto počínání totiž závisí na mnoha faktorech a ani mezi odborníky, pokud jde o prospěšnost saunování jedinců s varixy, nepanuje jednoznačný názor.čti více
Jak zvládnout s křečovými žilami studené období roku
Křečové žíly nám komplikují život v létě i v zimě. V chladnu sice nemusí být otoky tak časté, přesto by lidé s varixy měli svým nohám věnovat i během zimy dostatečnou péči a pozornost.čti více