Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Co jsou křečové žíly

Jako křečové žíly, varixy nebo žilní městky se nejčastěji označují vakovitě rozšířené vinuté úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků.

Koho křečové žíly postihují

Problémy s žilami nejsou nijak vzácné. Křečové žíly se někdy dokonce označují za jednu z civilizačních chorob. Je to totiž jedno z nejrozšířenějších onemocnění v rozvinutých zemích. Podle některých statistik postihují v různé podobě 30–60 procent lidí. Výskyt křečových žil souvisí s věkem. Děti a mladiství jsou jimi postiženi méně. Ve věku nad 60 let už má křečové žíly až každý druhý člověk.

 

Ilustrace

 

Křerčové žíly a pohlaví

Křečové žíly trápí častěji ženy než muže. Na dvě postižené ženy připadá jeden muž. Podle některých lékařů může tyto statistiky zkreslovat fakt, že ženy dbají o kosmetický vzhled svých nohou daleko více než muži, a proto kvůli křečovým žílám častěji navštěvují lékaře.

Na vzniku křečových žil se podílí několik hlavních rizikových faktorů:

  • věk
  • ženské pohlaví
  • životní styl
  • těhotenství
  • výskyt v rodině
  • nadváha

Křečové žíly a těhotenství

U mnoha žen se křečové žíly projeví nebo zhorší v průběhu těhotenství. Změny v koncentraci hormonů v ženském organismu mají za následek rozšíření žil již v úvodu těhotenství. S postupujícím těhotenstvím se zvyšuje průtok v cévním řečišti pánve. Zvětšená děloha tlačí na pánevní žíly a zhoršuje odtok krve z dolních končetin. V průběhu těhotenství navíc dochází k zadržování tekutin a zvýšení objemu krve. To všechno jsou faktory, které u vnímavých žen vedou ke vzniku křečových žil.

K normalizaci většinou dochází za 8 až 12 týdnů po porodu. Retikulární varixy (viz Typy křečových žil) se po porodu zmenšují nebo i mizí. Vzniknou-li však v těhotenství kmenové varixy, většinou přetrvávají.

Primární a sekundární křečové žíly

Kromě tzv. primárních varixů, tedy křečových žil, které vznikly primárně z důvodu porušení funkce povrchového žilního systému dolních končetin, mohou být i varixy tzv. sekundární. V tomto případě jsou varixy následkem existujícího postižení hlubokého žilního systému. K jejich rozvoji může dojít například v případě:
  • hluboké žilní trombózy
  • vrozených vad hlubokého žilního systému
  • po úraze
  • po chirurgickém výkonu
Vzhledem k četnosti výskytu varixů se sekundární varixy podílejí na celkovém počtu jen asi z pěti procent, zbytek tvoří varixy primární.

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky