Žíly dolních končetin
Pro pochopení problematiky křečových žil je důležité znát alespoň základy anatomie žil dolních končetin.
U každého zdravého člověka rozeznáváme tři oddělené systémy:
- povrchové žíly
- hluboké žíly
- komunikující žíly (perforátory)
Povrchové žíly
Povrchové žíly jsou uloženy pod kůží. Základ tohoto systému tvoří zpravidla dvě kmenové žíly – velká a malá saféna (vena saphena magna a vena saphena parva). První probíhá po vnitřní straně lýtka a stehna, aby nakonec v třísle vyústila do hluboké stehenní žíly. Druhou můžete najít na zadní straně lýtka. Oba hlavní žilní kmeny ve svém průběhu přibírají množství vedlejších větví. Jejich počet i přesný průběh je značně variabilní, u každého člověka se liší.
Povrchovým žilním systémem protéká za normálních okolností jen asi 10 procent z celkového množství krve přitékající do končetiny. Po odstranění povrchových žil při operaci varixů nebo při jejich přemístění u kardiochirurgických a cévně-chirurgických operací jejich funkci plně přebírají hluboké žíly.
Hluboké žíly
Žíly hlubokého systému a jejich větve jsou ukryty hluboko mezi svaly. Každou hlavní tepnu přivádějící krev do tkáně provází zároveň stejnojmenná žíla, která krev z tkáně zase odvádí.Hluboký žilní systém odvádí z končetiny až 90 procent krve ze svalů bérce a stehna. Jeho dokonalá funkce je tedy životně důležitá.