Jak na to, aby se z cestování s křečovými žilami nestala noční můra?
Nebezpečná komplikace cestování
Cestovní trombóza označuje stav, při němž v souvislosti s cestováním dochází ke vzniku krevní sraženiny v žilním systému. Zajímavostí je, že ačkoliv je cestovní trombóza spojována především s leteckou dopravou, historicky první případ byl popsán u 19leté studentky, která cestovala několik hodin osobním automobilem. Statisticky je riziko cestovní trombózy nejvyšší při déletrvajících letech, ohroženi jsou však i lidé cestující na delší vzdálenosti automobilem nebo vlakem. Riziko cestovní trombózy přitom vzrůstá již po 4 hodinách znehybnění dolních končetin ve strnulé poloze. V rámci letecké dopravy jsou s rizikem cestovní trombózy spojeny lety trvající déle než 5 hodin.
Vznik krevní sraženiny je provázen pálením kůže, pocitem horka, otokem, bolestivostí a pocitem napínání v místě ucpání žilního systému. Na postiženém místě dochází k rozšíření podkožních žil, zarudnutí a zfialovění pokožky. Obávanou komplikací cestovní trombózy je odtrhnutí sraženiny, která může doputovat až do plic, a způsobit tak plicní embolii projevující se náhle vzniklou bolestí na hrudi a dušností. Jedná se o život ohrožující stav.
Kdo je v riziku cestovní trombózy
Obecně se dá říct, že dlouhé cestování zvyšuje riziko trombózy dvojnásobně, nebezpečí však není u každého cestujícího stejné. Rizikové skupiny osob pro vznik cestovní trombózy je možné rozdělit do několika kategorií, od nízkého rizika až po vysoké riziko. Podle přítomnosti rizikových faktorů se můžete sami přiřadit do jedné z následujících kategorií:
- Nízké riziko trombózy znamená věk nad 40 let, nadváha, křečové žíly / otoky dolních končetin, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, nedávno prodělaná malá operace.
- Střední riziko trombózy přináší věk nad 60 let, nedávné poranění dolní končetiny, již prodělaná trombóza nebo embolie před více než 12 měsíci, chronické srdeční selhání, šestinedělí.
- Vysoké riziko trombózy je spojeno s již prodělanou trombózou, embolií, infarktem nebo mrtvicí během posledních 12 měsíců, zvýšenou srážlivostí krve (trombofilií), aktivním nádorovým onemocněním, sádrou na dolní končetině či obrnou dolní končetiny.
Pět rad v prevenci cestovní trombózy
Co můžete udělat, abyste riziko cestovní trombózy maximálně snížili? Inspirujte se našimi pěti radami:
- Noste kompresivní punčochy. Pozitivní efekt kompresivních punčoch byl prokázán řadou studií, a to u osob s nízkým, středním i vysokým rizikem. U osob s vysokým rizikem bylo při nošení kompresivních punčoch prokázáno 19×(!) nižší riziko cestovní trombózy v porovnání s vysoce rizikovými jedinci, kteří cestovali bez nich. Mezi osvědčené výrobky patří například kompresivní punčochy značky Avicenum TRAVEL.
- Pravidelně cvičte a protahujte nohy. Pokud cestujete déle než 2 hodiny, měli byste každých 15–30 minut na chvíli vstát a protáhnout se, popřípadě se projít po palubě letadla. V kabině letadla také nezapomeňte na účinné cviky proti žilní trombóze.
- Přijímejte tekutiny v dostatečném množství. Dbejte na pravidelný pitný režim. Dostatečný příjem tekutin zlepšuje průtok krve žilním systémem a brání vzniku krevních sraženin. Ideálním nápojem na cesty je neperlivá nízce mineralizovaná voda. Naopak se vyhýbejte kofeinovým nápojům a alkoholu, protože odvodňují organismus.
- Před cestou nekuřte. V průběhu dlouhého cestování je vhodné omezit kouření, protože se jedná o jeden z významných rizikových faktorů trombózy.
- Případně užijte vhodné léky. Osoby se středním a vysokým rizikem by při delším cestování měly preventivně užít léky na ředění krve.
(holi)
Zdroje:
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2012/10/10.pdf
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2008/05/11.pdf
Dále čtěte
Třináct tipů pro krásné nohy bez křečových žil
Křečové žíly jsou nejenom vadou na kráse, ale i zdravotním problémem. Víte, jak zabránit jejich vzniku nebo zhoršení?čti více
Léčba křečových žil – kdy je nutná operace?
Silné bolesti, změny zbarvení pokožky, opakované záněty s tvorbou krevních sraženin, ale také kosmetický problém. To jsou nejčastější důvody pro operaci pro křečové žíly. Méně závažné případy se totiž většinou vyřeší úpravou životního stylu, kompresními punčochami nebo léky. Víte, kdy už je nutná operace a jaké typy operačních výkonů lze podstoupit?čti více
Cvičení s varixy – pozor, ne všechny sporty jsou vhodné!
Trpíte křečovými žilami a přitom máte rádi pohyb? Napovíme, kterým aktivitám je lepší se vyhnout a jaké cvičení může proces vzniku křečových žil zpomalit nebo mu i zabránit.čti více