Léčba křečových žil – kdy je nutná operace?
V první řadě konzervativní léčba
Rozvoj křečových žil nemusí nutně znamenat operaci. Velkou část případů lze léčit konzervativně, tedy bez nutnosti operačního zákroku. Jedná se zejména o léčbu počátečních stadií onemocnění. Jak taková léčba vypadá? V zásadě má tři hlavní pilíře – úpravu životního stylu, používání kompresivních punčoch a užívání léků.
Pokud chcete svým žilám ulevit, je vhodné shodit kilogramy váhy navíc, pravidelně cvičit, nosit volné oblečení, snažit se omezit dlouhé doby stání a sezení a občas dát dolní končetiny do zvýšené polohy, aby se usnadnil tok krve směrem k srdci. Vhodné je i používání kompresivních punčoch, kterých na dnešním trhu existuje nepřeberné množství; s výběrem těch nejvhodnějších vám jistě pomůže lékař. Zmírnit příznaky a zlepšit funkci žilního systému také pomáhají léky ovlivňující průtok krve žilami, takzvaná venofarmaka.
Operace pro pokročilé případy
K operačnímu výkonu se přistupuje v případě rozsáhlejších křečových žil, které se projevují silnými bolestmi, způsobují změnu zbarvení pokožky nebo jsou komplikovány bolestivými záněty s tvorbou krevních sraženin. Operace je určena také těm, kterým nevzhledné křečové žíly vadí z kosmetických důvodů. V současnosti existuje několik různých metod, jak se křečových žil zbavit, a nedá se jednoznačně říct, která je ta nejlepší. Výběr konkrétní metody záleží na věku, celkovém zdravotním stavu, rozsahu křečových žil, ale také na individuálních preferencích.
Nejčastější typy výkonů
- Sklerotizace. Při sklerotizaci je do postižené žíly aplikována injekce s látkou, která způsobí uzavření a zjizvení žíly. Takto ošetřená žíla se po několika týdnech vstřebá. Jedná se o zákrok, který je určen pro méně pokročilé případy onemocnění. Výhodou je možnost provedení v ambulanci bez nutnosti znecitlivění.
- Klasická operační terapie spočívá v podvázání a chirurgickém odstranění křečových žil v celkové anestezii za krátkodobé hospitalizace. Rekonvalescence v tomto případě trvá až několik týdnů.
- Laserová operace. Působením laseru přes kůži dochází k zatavení žíly a jejímu následnému vstřebání. Vzhledem k působení vysokých teplot je i tento zákrok prováděn v celkové anestezii.
- Katetrizační výkony. Při katetrizačních výkonech lékař zavádí do postižené žíly tenké vlákno. Následně dojde působením tepla laseru nebo elektromagnetických vln pomocí radiofrekvenční ablace k uzavření žíly a jejímu následnému vstřebání. Jedná se o velmi šetrné výkony prováděné většinou v místním znecitlivění.
Důležitým aspektem při výběru konkrétní metody jsou i finanční možnosti. Sklerotizace a klasické chirurgické výkony jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, odstranění křečových žil pomocí laseru nebo radiofrekvenční ablace si pacient musí zaplatit z vlastní kapsy.
(holi)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/diagnosis-treatment/drc-20350649
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/surgery-for-varicose-veins#1
Dále čtěte
Cvičení s varixy – pozor, ne všechny sporty jsou vhodné!
Trpíte křečovými žilami a přitom máte rádi pohyb? Napovíme, kterým aktivitám je lepší se vyhnout a jaké cvičení může proces vzniku křečových žil zpomalit nebo mu i zabránit.čti více
Jak si usnadnit navlékání kompresivních punčoch
Kompresivní punčochy jsou skvělým pomocníkem nejen při léčbě křečových žil. Někteří lidé však mohou mít problémy s jejich navlékáním.čti více
Punčochy s odstupňovanou kompresí chrání před žilní trombózou
Chystáte se na plánovanou operaci? Nebo vás čeká ortopedický výkon, po kterém budete několik dní jen ležet? Pokud ano, pak by vás měly zajímat následující informace.čti více