Jak zvládnout s křečovými žilami studené období roku
Křečové žíly jsou chronickým onemocněním dolních končetin. Je narušeno proudění krve zpět k srdci, nejčastěji vinou nedomykavosti chlopní konkrétní žíly. Dochází k městnání krve, což žílu rozšiřuje a postupně vznikají pod kůží namodralé vystupující útvary. Jak v chladných měsících nohám s varixy ulevit?
Nerezignujte na pohyb
Zima, sychravo a krátké dny spíše než k aktivnímu způsobu života svádí k nečinnosti. To ovšem může vést ke zhoršení stavu končetin s křečovými žilami. Krevní oběh je totiž nutné neustále udržovat v kondici. Pohyb je důležitý i kvůli správné teplotě nohou – velmi rychle totiž u nich může dojít k podchlazení. Ani dlouhé stání v horku není dobré. Nohy otékají a bolí. Sportováním nebo i jen obyčejnou chůzí je podporována snazší cirkulace krve, což končetinám s varixy prospívá.
U křečových žil pozor na střídání teplot
Během chladného období často dochází k poměrně rychlým přesunům ze zimy do tepla a naopak. Navíc ženy, které obecně varixy trpí o něco více než muži, bývají delší dobu obuty v kozačkách či teplých botách. Pevné sevření a dlouhodobá fixace v jedné poloze končetinám s křečovými žilami nedělá dobře, stejně jako střídání teplot. V chladu se cévy stahují, v teple zase roztahují. Tento proces je ale pro poškozené žíly s oslabenými a již nepružnými stěnami velmi obtížný. Je proto dobré se při žilní nedostatečnosti opakujícím se výkyvům teplot raději vyhýbat. Odborníci nedoporučují saunování či nadměrné nahřívání nohou. Působení tepla způsobuje rozvolnění kolagenu, který je hlavní složkou cévní stěny. Zvyšuje se i prokrvení kůže a svalů, takže se krev v nohou hromadí a to rozhodně při onemocnění varixy není žádoucí.
Vláha je důležitá
Hydratace pokožky je v chladných měsících stejně zásadní jako během léta. Lidé s křečovými žilami by ale neměli pobývat zvláště v horké vodě dlouho. Lepší je rychlé omytí, nohám pak vyhovuje voda vlažná. Přednost by měla mírná, nikoliv prudká sprcha, která končetiny jemně namasíruje. Odborníci doporučují natřít nohy hned po koupeli krémem. Také je důležitá konzumace tekutin – dostatečné pití hlavně čisté vody podporuje žilní systém. Vlhčí prostředí obecně je pak pro pokožku výhodnější, tolik nevysychá. Na to dávejte pozor v zimě, studené ovzduší více vysušuje, tedy i oslabenou a poškozenou kůži nohou. Vhodné je proto zvážit pořízení zvlhčovače vzduchu.
Tipy do zimy pro jedince s varixy
- Pokud vám byly doporučeny, noste kompresní punčochy. V chladnu zahřejí a okamžitě dokážou snížit zvýšený žilní tlak. Stlačují totiž žíly, což zlepšuje průtok krve a výživu tkání a dochází k lepší cirkulaci lymfy.
- Nepodceňujte odpočinek s nohama nahoře – napomůže žilnímu návratu z dolních končetin a je také rychlou úlevou při pocitech těžkých nohou.
- Pečujte o pokožku nohou, která v zimě snadno vysychá, natírání krémem je často nutné opakovat.
- Když je příležitost, propínejte střídavě chodidla. Tím lze opět pomoci svalové pumpě v odčerpávání krve z dolních končetin.
- I v zimních měsících dbejte na vhodnou obuv, nejlépe zdravotní. Žádoucí jsou nízké podpatky (okolo 3 cm), boty by neměly tlačit a mělo by v nich být místo i pro tlustší ponožky. Vnitřek zimní boty může být zateplený, ale nohy by měly dýchat a nepotit se. Prsty by se neměly vzájemně utlačovat.
- Také v chladnu je vhodné dodržovat pitný režim a zásady správného stravování. Konzumací ovoce, zeleniny a vlákniny přijmete mimo jiné i dostatek vitaminu C, který je nutný pro tvorbu kolagenu obsaženého ve stěnách cév. Pevnost cévám dodává i rutin. Dokáže likvidovat škodlivé volné radikály a tlumit záněty.
- Pokuste se během zimy nenabrat moc kilo navíc – hmotnost je při tvorbě varixů důležitým faktorem.
- Volba správného oblečení může končetinám s křečovými žilami hodně ulevit. Nemělo by docházet k nepříjemnému tření, svršky by měly být z takových materiálů, aby pokožka mohla dýchat.
- Po konzultaci s odborníkem lze vyzkoušet volně prodejné doplňky stravy, preparáty s obsahem diosminu, hesperidinu a aescinu. Křečové žíly nevyléčí, ale mohou nejen v zimě pomoci od bolestí, otoků a dalších potíží.
(hno)
Zdroje:
https://cs.medixa.org/nemoci/krecove-zily
https://www.vitalia.cz/clanky/3-duvody-proc-resit-krecove-zily-v-zime/
https://zilniporadna.cz/aktualita/zima-a-krecove-zily-481
https://www.dama.cz/clanek/krecove-zily-v-zime
https://zena-in.cz/clanek/krecove-zily-v-lete-jsou-potize-vetsi-nez-v-zime
https://www.ordinace.cz/rubrika/krecove-zily/
https://www.ulekare.cz/clanek/krecove-zily-si-v-extremnich-teplotach-prilis-nelibuji-12931
https://www.aazdravi.cz/syndrom-tesnych-kozacek-krecove-zily-zjistete-vam-opravdu/
Dále čtěte
I s kompresními punčochami můžete zazářit!
Kompresní punčochy pomáhají zlepšit krevní oběh v dolních končetinách. Díky tomu patří mezi jednu z nejčastějších pomůcek, které je vhodné používat při diagnóze křečových žil nebo při otocích nohou, například při dlouhém cestování. Většina žen je ale nerada nosí, protože si v nich připadají staré a neatraktivní. Jak tento problém vyřešit?čti více
Čeká vás operace křečových žil? Zvládněte rekonvalescenci s přehledem!
Chystáte se na podzim na operaci křečových žil? V následujícím článku se dozvíte, co vás čeká po výkonu nebo co je a co není dovoleno v období rekonvalescence.čti více
I s křečovými žilami můžete sportovat, poradíme jak na to!
Trápí vás křečové žíly? Možná si kladete otázku, zda je vůbec bezpečné sportovat. Může sport varixy zlepšit, nebo naopak zhoršit? A proč i zdraví atleti mohou mít problémy s křečovými žilami? Poradíme vám, který sport je pro vás ten pravý a co dělat, abyste měli zdravé žíly.čti více