I s křečovými žilami můžete sportovat, poradíme jak na to!
Křečové žíly (varixy) jsou poměrně častým onemocněním. Vyskytují se téměř v každém věku a své nositele obtěžují nejen nehezkým vzhledem, ale také nepříjemnými pocity – svěděním, křečemi či bolestmi. Křečové žíly se nevyhýbají ani sportovcům, pravidelné cvičení sice podporuje zdravé žíly, ale některé sporty naopak riziko vzniku křečových žil zvyšují.
Cvičení a varixy
Pohyb je velmi důležitý, pokud chcete mít zdravé žíly. Když cvičíte, vytlačují lýtkové svaly krev směrem k srdci. Silné lýtkové svaly tedy podporují krevní cirkulaci, zabraňují hromadění krve v nohou, a minimalizují tak žilní onemocnění.
Pamatujte na to, že některé sporty jsou pro žíly vhodnější, jiným je naopak lepší se vyhnout. Nejprve zmíníme některé vhodné druhy sportu:
- Chůze je jeden z nejefektivnějších typů pohybu. Posiluje totiž lýtkové svaly, a podporuje tak proudění krve. Stačí 30 minut pětkrát týdně a vaše žíly vám budou vděčné.
- Běh má výborný efekt na svaly, zároveň však negativně působí na vaše klouby. Pokud se chcete vyvarovat otoků a bolestivosti dolních končetin, raději se vyhýbejte silnicím a jiným tvrdým povrchům a volte takovou obuv, která dobře absorbuje nárazy.
- Plavání má hned několik výhod: Posilujete jím svaly a zároveň při pobytu ve vodě není kladen na nohy a žíly takový tlak jako při jiných sportech. Navíc si tím, že máte nohy zvednuté, můžete ulevit od bolesti a nepříjemných pocitů spojených s křečovými žilami.
- Svaly nohou jsou při jízdě na kole posilovány podobně jako při běhu, cyklistika je však šetrnější k vašim kloubům.
- Běh na lyžích.
- Golf.
Sporty nevhodné pro křečové žíly
Ne každý sport je pro křečové žíly vhodný. Mezi pohybové aktivity s nejhorším vlivem na varixy patří především posilování a vzpírání. Žilní systém je při nich totiž nadměrně zatěžován. Žilní krev se dostává do srdce přes břicho dolní dutou žílou. Při vzpírání se však nitrobřišní tlak nadměrně zvyšuje, a zhoršuje se tak i proudění žilní krve, která se pak více hromadí v nohách, zvyšuje v nich žilní tlak a dochází k tvorbě varixů. Mezi další sporty, které nadměrně zatěžují žilní systém patří:
- jóga,
- sedy lehy,
- zkracovačky,
- výpady,
- box,
- surfování,
- aerobik
- a všechny druhy skoků.
Bezpečné sportování s varixy
Skvělým pomocníkem pro sportovce, kteří mají problémy s křečovými žilami, jsou kompresní punčochy. Na trhu jsou k dispozici i ve sportovním designu, takže umožňují bezpečné sportování, aniž by okolí cokoliv tušilo o vašich zdravotních problémech. Kompresní podkolenky ROYAL BAY Therapy umožňují bezpečné sportování tím, že podporují krevní oběh ve svalu, zpevňují svaly a klouby, oddalují únavu a urychlují regeneraci. Navíc jsou v chodidlové části upraveny tak, aby byl došlap co nejpříjemnější a podkolenka byla v obuvi stabilnější.
Pokud při sportování dojde ke zhoršení příznaků, raději sport na nějaký čas omezte. Zduření, bolestivost a zčervenání postižených žil mohou totiž být příznaky akutního zánětu. V takovém případě raději než intenzivní sport volte delší procházky. Po běhu si od bolesti také můžete ulevit hydroterapií, která spočívá ve střídání proudu teplé a studené vody mířené na nohy. Nohy vás pak budou méně bolet a zlepší se jejich prokrvení.
(viv)
Zdroje:
https://harcourthealth.com/how-sports-and-exercise-affect-varicose-veins/
https://www.veinspecialists.com/blog/exercise-and-varicose-veins/
https://www.sport.cz/behani/radime/clanek/726571-krecove-zily-a-beh-da-se-jim-prijit-na-kloub.html
Dále čtěte
Odlehčete své nohy na léto, vyberte si punčochy správné kompresní třídy
Lidé, kteří používají kompresní punčochy dlouhodobě, je obvykle velmi dobře snáší. Jejich nošení se ale i jim může stát nepohodlným v období letních veder. Poradíme vám, jaké punčochy si vybrat, abyste se v nich i v letních měsících cítili dobře a ani v době dovolených nepřestali pečovat o zdraví svých nohou.čti více
Jak na to, aby se z cestování s křečovými žilami nestala noční můra?
Stále častěji nás lákají vzdálené destinace, jejichž návštěva je ale neodmyslitelně spojena s několikahodinovým pobytem v dopravních prostředcích, a dlouhé cestování kromě psychické a fyzické únavy přináší i četná zdravotní rizika. Jedním z nich je vznik krevní sraženiny v žilním systému neboli takzvaná cestovní trombóza, která může ohrozit nejenom nerušený průběh dovolené, ale také samotné zdraví cestujícího. Její prevence je přitom účinná a zároveň poměrně jednoduchá.čti více
Třináct tipů pro krásné nohy bez křečových žil
Křečové žíly jsou nejenom vadou na kráse, ale i zdravotním problémem. Víte, jak zabránit jejich vzniku nebo zhoršení?čti více