Endovaskulární léčba
Endovaskulární uzávěr safény je moderní metoda, při které je do povrchového žilního kmene (v. saphena magna nebo v. saphena parva) místo stripperu zavedena speciální sonda vysílající laserové záření nebo bipolární radiofrekvenční proud (RFITT). Energie vyzařovaná z pracovního konce sondy způsobí zatavení a smrštění žíly. V pooperačním období pak dojde k jejímu zániku a změně ve vazivový pruh.
Některé operace je možné provést za krátkodobého znecitlivění ambulantně. Rozsáhlejší nálezy je vhodné řešit za krátkodobé hospitalizace.
Celon RFITT
Celon (RFITT - radiofrequency induced thermotherapy) je minimálně invazivní metoda léčby poškozených žilních kmenů, především velké safény.Během procedury jsou žíly pomocí ultra tenké RFITT sondy pomalu zahřívány na teplotu kolem 60 až 85 stupňů Celsia. Díky přesnému a cílenému působení radiofrekvenční energie dochází ke smrštění a uzávěru žíly. Žíla zůstává v organismu, ale již není viditelná.
Hlavní výhody
- Minimálně invazivní ambulantní procedura pro léčení primární varikózy při lokální anestézii.
- Nitrožilní tepelné uzavření, které je výsledkem přesné aplikace rádiofrekvenční energie.
- Metoda je při svém použití šetrná, účinná a bezpečná.
- Zamezení popálení nebo poranění pacienta vysokou dávkou energie
- Podstatně nižší úrovně pooperačních potíží nebo komplikací ve srovnání s konvenčním strippingem.
- Rychlá rekonvalescernce - pacienti mohou začít znovu chodit ještě týž den, ve kterém byl vykonán zákrok. Návrat ke svým normálním činnostem během několika málo dnů. Snížení výskytu bolestí nebo krevních výronů (hematomů).