Žilní nedostatečnost: pomoci mohou přírodní výtažky
Venotonika patří do skupiny léčiv, která ovlivňují napětí žilní stěny a užívají se zejména při léčbě žilní nedostatečnosti – hlavně výrazně snižují doprovodné příznaky. Zatím však žádné z nich není schopné toto onemocnění vyléčit nebo se efektem přiblížit chirurgickému řešení.
Léčiva ze skupiny venotonik mohou být použita k mírnění příznaků před, během i po chirurgickém zákroku. Působí na specifická místa uvnitř žilní stěny, díky čemuž může céva zmenšit svůj průměr. Tím se sníží množství krve, které se hromadí v rozšířených varikózních žilách. A které látky mají tyto zmiňované vlastnosti?
Listnatec ostnitý
Výtažek z této rostliny zužuje průměr varikózních, tedy křečových žil a je dostupný jako bylinný doplněk. Díky jeho vlastnosti zvyšovat napětí žilní stěny se předpokládá jeho možné použití i při léčbě ortostatické hypotenze (náhlý pokles krevního tlaku při postavení se z lehu či sedu). Snižuje projevy žilní nedostatečnosti, mezi které patří například pocit těžkých nohou nebo mravenčení v končetinách.
Koňský kaštan
Extrakt z jader byl používán v tradiční medicíně k léčbě křečových žil. Existují studie, které prokazují, že koňský kaštan zmírňuje příznaky a je velmi vhodný pro krátkodobou terapii. Předpokládá se, že snižuje intenzitu otoků vznikajících při žilní nedostatečnosti.
Diosmin, diosmiplex
Glykosid diosmin patří mezi flavonoidy, které se v přírodě vyskytují v citrusech nebo mohou být odvozeny z látky hesperidinu, který lze získat z pomerančů. Tento přípravek je v současnosti schválen pro léčbu chronické žilní nedostatečnosti, kterou představují například hemoroidy nebo varixy.
Doplněk k chirurgickému řešení
Žilní nedostatečnost je chronické onemocnění vyžadující trvalou léčbu. Venotonika jsou tak vhodná pro pacienty ve vyšším věku, kde už se nepředpokládá výrazně dlouhá doba terapie. Další skupinou mohou být jedinci, kteří vysloveně odmítají chirurgické řešení. Pro většinu pacientů však léčba venotoniky zůstává spíše doplňkem k definitivnímu chirurgickému ošetření poškozených žil.
(cabi)
Zdroj:
http://www.centerforvein.com/blog/venotonics-reducing-symptoms-of-venous-insufficiency
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více