Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.
- Jak tato pomůcka funguje? Kompresivní punčochy jsou vyrobeny z elastického materiálu a těsně přiléhají k nohám (lýtkům až stehnům). Tlak v nich způsobuje, že dochází neustále k „mačkání“ svalů nohy, čímž se napomáhá lepšímu toku krve zpět k srdci. Zároveň tyto punčochy snižují otoky a zabraňují tvorbě sraženin.
- K čemu všemu kompresivní punčochy slouží? Jde o jednoduchý a vynikající způsob léčení chronické žilní nedostatečnosti, křečových žil, lymfedému atd. Punčochy se nosí buď v nemocnici před operací a po ní, nebo ambulantně v domácím prostředí. Neodstraní sice křečové žíly, ale sníží jejich bolestivost a pocit těžkosti nohou.
- Jaká je doba nošení? Tyto návleky byste měli nosit denně tak dlouho, dokud hrozí výše uvedená rizika. Pouze na noc se sundávají. Lidé, kteří mají rozsáhlé křečové žíly, bércové vředy nebo lymfedém, musí nosit punčochy několik let, nebo dokonce celý život.
- Manipuluji s punčochami správně? Měli byste si je navléknout hned po ránu, ještě předtím, než vstanete z postele. Netahejte je kolem kotníku, lepší je obrátit punčochu naruby nebo nanést malé množství silikonového krému na nohu, aby se vám snadněji navlékala.
- Kdo tuto pomůcku nosit nemůže? Nedoporučuje se diabetikům nebo silným kuřákům, u nichž by mohlo dojít ke snížení krevního zásobení a zhoršit nemoc. Stejně tak punčochy nejsou vhodné pro osoby se středně těžkou nebo těžkou ischemickou chorobou srdeční.
- Mohou nastat nějaké komplikace? Ne, nicméně někteří pacienti si stěžují na přílišné teplo v nohách. Horké počasí může také odradit některé lidi, aby nosili punčochy po celý den.
- Potřebuji ke koupi recept? Ano i ne. Samozřejmě, že si punčochy můžete koupit ve zdravotnických potřebách, ale za celou částku. V případě, že máte předpis, pojišťovna vám určitou část uhradí.
- Jak dlouho punčochy vydrží? Obvykle byste je měli po 3 až 6 měsících vyměnit, protože po této době dochází ke snížení jejich elasticity.
(aši)
Zdroj: http://www.veindirectory.org/faq/compression-stockings-faq.asp
Dále čtěte
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více
Vyhrajte balíček na cesty
Cestovní trombóza je jedním z rizikových faktorů souvisejících s cestováním na delší vzdálenosti. Jako většině zdravotních komplikací, i cestovní trombóze, lze vhodným způsobem předcházet.čti více