Vyzrajte nad křečovými žilami pomocí přírody, pomohou vám pomeranče i kaštany
Problém křečových žil se dá řešit několika způsoby. Venotonika neboli léky upravující napětí žilní stěny jsou jedním z nich. Podívejte se s námi, co se skrývá za jednotlivými léčivými složkami. Většinou příroda a výtažky z jejích plodů.
Posílí, ale nevyléčí
Venotonika jsou léky, které posilují žilní stěnu. Přidávají se jako podpůrná léčba ke stahovacím punčochám nebo se jimi zlepšuje stav žil před chirurgickým zákrokem či po něm. Samy o sobě bohužel příčinu onemocnění neodstraní. Venotonika ale zužují průměr velkých i malých cév, čímž sníží množství hromadící se krve a zabraňují vzniku otoků.
Výtažek z „koštěte“
Jedním z přírodních zdrojů těchto látek je i listnatec ostnitý (Ruscus aculeatus) – keř, který je zejména v Itálii využíván pro výrobu košťat a i v angličtině je znám pod názvem „butcher’s broom“ neboli řeznický smeták. Výtažek z jeho větviček ale prokazatelně zužuje průměr cévy a dokáže ulevit od pocitu těžkých a unavených nohou.
Blahodárné kaštany
Nejen tradiční medicína používá pro léčbu křečových žil extrakt z plodů jírovce – kaštanů. V roce 2002 bylo klinickou studií britských vědců potvrzeno, že právě kaštany jsou vhodné pro krátkodobou léčbu žilní nedostatečnosti. Upravují totiž propustnost žilní stěny a tím zabraňují zejména vzniku otoků.
Poklad ukrytý v citrusech
Citrusové plody zdaleka nejsou pouze bohatým zdrojem vitaminu C. Skrývá se v nich také látka zvaná diosmin či hesperidin, která se získává zejména z pomerančů. Diosmin se podává nejen při problémech s křečovými žilami, ale také u pacientů s hemeroidy. Při správném podávání je jeho účinek patrný už po týdnu, pro dlouhodobější efekt je ale podáván po dobu 4 až 8 týdnů.
Pouze „estetický“ problém?
Křečové žíly neboli varixy jsou jedním z nejběžnějších onemocnění v naší populaci. Ačkoliv zpočátku pacientům vadí spíše jejich vzhled, komplikace mohou vést až k roztržení cévy či vzniku nebezpečných krevních sraženin. Nepodceňujte proto tento „estetický“ problém a postavte se mu již v počátku. Venotonika vám budou vhodným pomocníkem.
(jez)
Zdroj: http://www.centerforvein.com/blog/venotonics-reducing-symptoms-of-venous-insufficiency/
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více