Vánoční stromeček – zdroj látek prospěšných žilnímu systému
Mezi nejoblíbenější vánoční stromky patří v dnešní době jedle, smrk nebo borovice. A právě posledně zmíněná borovice není jen pouhou vánoční dekorací. Obsahuje totiž látky důležité pro naše zdraví, zvlášť pro jedince s křečovými žilami.
Léčivá síla borovicové kůry přitom není žádnou novinkou. Její blahodárné účinky poznal již v roce 1534 francouzský cestovatel Jacques Cartier. On a jeho posádka trpěli nedostatkem vitaminu C neboli kurdějemi. Když dorazili k břehům Severní Ameriky, místní indiáni je vyléčili pomocí čaje z borovicové kůry a jehličí. Jehličí je totiž bohaté i na vitamin C, který je taktéž velmi důležitý pro zdraví cévního systému. Od té doby se borovicová kůra hojně využívala k léčbě mnoha neduhů.
Extrakt z borovicové kůry
Zdraví prospěšné látky získávané z kůry borovic mají opravdu široké účinky na lidské zdraví. Kromě léčby chronické žilní nedostatečnosti nacházejí své uplatnění i v terapii dalších onemocnění. Příkladem mohou být:
- problémy oběhové neboli cévní soustavy,
- alergie,
- astma,
- poruchy erekce,
- onemocnění sítnice,
- příznaky stárnutí kůže,
- poruchy duševních funkcí.
Účinky na žilní systém
Unikátní kombinace bioflavonoidů, prokyanidů a organických kyselin činí z borovicové kůry silnou směs antioxidantů. Jejich výrazné protizánětlivé účinky brání žilní stěnu před oslabením a následným vyklenutím se vznikem nevzhledných boulí na dolních končetinách. Extrakt z borovicové kůry také zesiluje stěnu vlásečnic a tím zamezuje vzniku otoku dolních končetin. Výsledky odborných výzkumů se tak shodují v závěru, že látky obsažené v borovicové kůře nejen pomáhají předcházet vzniku křečových žil, ale také zlepšují stav dolních končetin při již vzniklém onemocnění.
Bezpečnost garantovaná přírodou
Extrakt z borovicové kůry se vyrábí nejčastěji ve formě tablet k vnitřnímu užití nebo ve formě krémů k místní aplikaci. Díky přírodnímu původu nehrozí žádnými závažnými nežádoucími účinky. Pokud se nějaké objeví, jedná se nejčastěji o závratě, střevní obtíže či bolesti hlavy. Přípravky jsou určeny pro krátkodobé užití, pro dlouhodobé užívání na křečové žíly lékaři upřednostňují přípravky s obsahem bioflavonoidů získaných z citrusových plodů a řas, jako je hesperidin, diosmin a quercetin. Užití by mělo být bezpečné i v dětském věku a při těhotenství, jejich užívání v těchto případech byste však měli konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Až budete v čase vánočním zdobit stromeček a bude-li to právě borovice, vzpomeňte si, že nejde jen o pouhou ozdobu, ale také silného pomocníka v boji proti mnoha chorobám.
(holi)
Zdroj: http://www.pycnogenol.com/fileadmin/pdf/Consumers/Total_Health.pdf
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1019-pycnogenol.aspx?activeingredientid=1019&activeingredientname=pycnogenol
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více