V boji s bércovými vředy pomáhá i správné cvičení
Bércové vředy nestačí jen ošetřovat. To neřeší příčinu problému, ale pouze následek, a navíc ne vždy úspěšně. Podle různých studií se v boji s touto potíží ukázalo být skvělým spojencem vhodné cvičení.
Klíčem ke všemu je svalově žilní pumpa. Jde o mechanismus, který zlepšuje odtok krve z nohou. Jedná se o žilní systém na dolních končetinách, jehož činnost je stimulována střídavým stahováním a uvolňováním svalů. Při jejich uvolnění se žilní systém naplní, při stahu je krev ze žil vypuzována směrem k srdci. Tím je podporován i krevní oběh jako celek.
Porouchaná pumpa vede k vředům
Když mechanismus svalově žilní pumpy správně nefunguje, dochází k městnání krve v dolních končetinách. Tento fakt má za následek, že se do tkání v těchto místech nedostává dostatek kyslíku – tak začnou postižené tkáně odumírat a tvoří se vředy. Lidské tělo má ale funkční rezervy, které dokážou určitý nedostatek kyslíku vyvažovat bez pocitu jakýchkoliv potíží. Čím více je však tato rezerva překračována, tím větší problémy to nemocnému působí.
Důležitý kloub
Pro správnou funkci výše zmiňované pumpy je naprosto zásadní pohyb v hlezenním kloubu. To bylo dokázáno německou studií z roku 2001. Zdravým dobrovolníkům byl omezen rozsah pohybu tohoto kloubu a následně změřen krevní tlak. Hodnoty byly porovnány s údaji zjištěnými při stejné aktivitě s normálně fungujícím kloubem. Zjistilo se, že při omezení pohybu v hlezenním kloubu dochází k podstatnému snížení efektivity funkce svalově žilní pumpy. Druhá studie navíc prokázala, že před rozvojem samotného bércového vředu dochází ke snížení rozsahu pohybu právě v tomto kloubu.
Jak správně cvičit
Úkony vyžadují 5–10 minut vašeho času 3× týdně. Nutné je pořízení posilovacích gum (v podobě latexového pruhu uchopitelného za volné konce), ideálně ve více stupních odporu. Cvičení vždy provádějte vsedě, s nohama svěšenýma přímo dolů a dotýkajícíma se podlahy. Pokud vás trápí velké bolesti, poraďte se nejdříve se svým lékařem. Ovšem ani značně omezená funkčnost hlezenního kloubu není pro cvičení překážkou, jen je třeba postupovat pomaleji a obezřetněji. Podle odborníků měli totiž právě nemocní se zhoršenou pohyblivostí v hlezenním kloubu ze cvičení největší užitek. Takže jak na to?
- Několikrát zakružte kotníky, čímž zahřejete svalstvo cílové oblasti.
- Podvlékněte si posilovací gumu pod klenbu chodidla a uchopte ji pevně oběma rukama. Nastavte si takovou míru odporu gumy, aby pro vás cvičení nebylo ani příliš náročné ani příliš jednoduché.
- Nyní se snažte chodidlo proti odporu gumy natahovat „jako baletka“. Pohyb provádějte pomalu a plynule. Ze začátku jej opakujte 15× a postupně se snažte zvýšit až na 25 opakování.
- Jakmile se vám to povede, vezměte si gumu o vyšším odporu a začínejte opět na 15 opakováních a stejným způsobem postupně navyšujte.
- Přitahujte špičky k holením „jako fajfky“. Pohyb provádějte pomalu a plynule. Špičky zkuste udržet přitažené k holením alespoň 10 sekund, optimálně 15 sekund. Svaly poté uvolněte pomocí několika kroužků kotníky.
(ivh)
Zdroj: http://www.woundsinternational.com/pdf/content_147.pdf
http://www.karger.com/Article/Abstract/51026
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více