Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Tři praktické tipy, jak vyzrát na žilní trombózu

V čase dovolených spousta z nás vyráží na dlouhé cesty. Ať už sedíte v autobusu jedoucím do Chorvatska, nebo vyrážíte letadlem za exotickými zážitky, měli byste mít na paměti nebezpečí hluboké žilní trombózy. Budete-li se držet tří následujících rad, snížíte riziko jejího vzniku na minimum.

Hluboká žilní trombóza je stav, při kterém v žilním řečišti vzniká krevní sraženina neboli trombus. Nejčastěji jsou postiženy žíly dolních končetin, ale sraženina někdy vznikne i v pánevních žilních pleteních. Největším nebezpečím tohoto stavu je odtržení krevního koláče od žilní stěny a jeho vmetení do plicního řečiště, čímž vzniká život ohrožující plicní embolie. 

Kdo je v ohrožení 

Avšak nepropadejte panice, dlouhé sezení neznamená automaticky vznik trombózy. Existují ale určité rizikové faktory, jejichž sčítáním pravděpodobnost vzniku sraženiny roste. Jsou to:

  • poruchy srážení krve,
  • dlouhodobá nehybnost,
  • těhotenství,
  • hormonální antikoncepce,
  • kouření,
  • nadváha,
  • výskyt trombózy v rodině,
  • dehydratace,
  • věk nad 60 let,
  • srdeční selhání,
  • zranění či chirurgický zákrok.

„Trojka“ pro bezpečnou cestu

  1. Pohyb. Pokud cestujete déle než 2 hodiny, měli byste každou hodinu na chvíli vstát a protáhnout se. Máte-li vysoké riziko vzniku trombózy, cvičení by mělo trvat 5 až 10 minut. Trpíte-li problémy s hybností, stačí protažení a krátká masáž dolních končetin. I když vás pravidelné zastávky mohou zdržovat, rozhodně je nepodceňujte. Pohyb je totiž velmi účinnou prevencí.
  2. Pitný režim. Dostatečný příjem tekutin zlepšuje průtok krve žilním systémem a brání vzniku krevních sraženin. Ideálním nápojem na cesty je neperlivá, nízce mineralizovaná voda.
  3. Medikace. Osoby s rizikem vzniku žilní trombózy by měly od svého lékaře dostat léky na ředění krve. Neméně důležité je však i správné nošení kompresivních punčoch, vyvarování se alkoholu a prášků na spaní.

Jak poznáte hlubokou žilní trombózu? Postižená končetina bývá zarudlá, oteklá a bolestivá. Mnoho případů však nemá vůbec žádné příznaky a projeví se až plicní embolií. I proto je nutné vzniku krevní sraženiny raději předcházet. 

(holi)

Zdroj: http://www.medflight911.com/resources/blog/3-tips-to-prevent-deep-vein-thrombosis-during-vacation

Tip společnosti Aries

Vybavte se preventivně na dlouhé cesty či lety kompresivními podkolenkami Avicenum TRAVEL. Český výrobek, cena: 112 Kč v eshopu www.aries.eu

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky