Přírodní zdroje a jejich využití při léčbě křečových žil
Při léčbě žilní nedostatečnosti se užívají venotonika. Hlavně díky prodlouženému stažení cév a následnému zmenšenému množství krve v křečových žilách zmírňují příznaky, jako je únava, pocit těžkých nohou, otoky, kožní změny až nehojící se bércové vředy. Jejich velkou výhodou je přirozený výskyt v přírodě.
Venotonika
Venotonika jsou skupinou léčiv užívaných u žilních onemocnění a poruch a částečně i žilní nedostatečnosti. Žádné venotonikum není schopno vyléčit žilní nedostatečnost, nebo být alespoň tak účinné jako operační řešení, ale některá z nich dokážou významnou měrou zmírnit příznaky onemocnění.
Venotonika mají na žilní stěnu především tento vliv:
- zvyšují napětí žilní stěny,
- prodlužují stažení žil,
- zužují žilní stěnu,
- ovlivňují propustnost cév,
- zvyšují zpětné vstřebávání tkáňového moku,
- zabraňují tvorbě otoků,
- omezují hromadění krve v žilách.
Zdrojem venotonik v přírodě jsou:
- Listnatec ostnitý – výtažek z něho je jako bylinný doplněk volně prodejný bez lékařského předpisu. Jeho účinek budete vnímat jako vymizení pocitu těžkých nohou, únavy a celkově nepříjemných pocitů vzniklých z nahromaděné krve v žilách.
- Kaštan koňský – extrakt z jeho semen je využíván již po staletí. Gel se aplikuje povrchově na postižená místa. Doporučuje se pouze krátkodobá léčba. U citlivých jedinců může totiž způsobit pálení a zarudnutí kůže.
- Citrusové plody – obsahují rostlinné flavonoidy neboli vitamín P, a to především diosmin a hesperidin. Diosmin se kombinuje se zásaditým činidlem, snižuje se tak kyselost žaludeční šťávy, zvyšuje pH krve a brání vzniku kyselého prostředí v náchylnějších, nedostatečností postižených žilách. Diosmin zkracuje čas potřebný pro léčbu vředů, má i protizánětlivé a antioxidační účinky.
Nežádoucí účinky
Při užívání diosminu se objevily poruchy trávení. Přidáním zásaditého činidla se ale odstranily. Uvažuje se také o vlivu na krevní srážlivost. Pravděpodobně mohou venotonika zvyšovat riziko krvácení u současné léčby protisrážlivými látkami, jako je např. warfarin. Není to však dostatečně prokázáno.
Žilní nedostatečnost je dlouhodobý stav. Vyžaduje neustálou kontrolu a případně změnu v léčbě pro udržení dobrého stavu pacienta. Základem léčby by měl být chirurgický zákrok. Pokud ho nelze provést, např. u závažně nemocných pacientů, pro které by byla operace větším rizikem než její přínos, jsou velkou pomocí právě venotonika. Příznaky křečových žil dokážou zmírnit na únosnou míru.
(bri)
Zdroje:
http://www.centerforvein.com/blog/venotonics-reducing-symptoms-of-venous-insufficiency/
http://www.prozdraveziti.cz/jirovec-madal-kastan
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více