Pět tipů proti křečovým žilám (nejen) v těhotenství
Těhotenství bývá rizikovým faktorem pro rozvoj křečových žil. Není však třeba propadat panice. Žilní onemocnění nepřináší žádné nebezpečí pro maminku nebo dítě. S varixy se lze navíc vypořádat i během tohoto období.
Křečové žíly se objevují nejčastěji na dolních končetinách, mohou se však rozvinout i v oblasti konečníku a pochvy. Příčina jejich vzniku je komplexní. Za vznikem varixů stojí hormonální vlivy, zejména zvýšená hladina progesteronu. Vinou ženského pohlavního hormonu dochází k hromadění krve v žilním systému. Růst dítěte v děloze navíc způsobuje postupné utlačování žilních pletení v pánvi. V pokročilém těhotenství děloha utlačuje i velké žíly, které sbírají krev z dolních končetin. Dlouhodobé nahromadění krve ve stlačených žilách způsobí oslabení a vyklenutí žilní stěny. Na nohou těhotných žen se tak rozvíjejí viditelné křečové žíly.
Pět tipů pro předcházení obtížím
- Vláknina. Konzumace dostatečného množství vlákniny slouží jako výborná prevence zácpy. Ta je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj křečových žil. Příjmem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků tak prospějete nejen dítěti, ale i žilnímu systému. Naopak se vyhýbejte potravinám, které mohou zácpu vyvolat. Jedná se především o koláče, sušenky a nadměrné pití kávy a čaje.
- Bioflavonoidy. Hesperidin, diosmin a další prospěšné látky pro zdraví žilního systému nalezneme kupříkladu v citrusových plodech. Na trhu však existují potravinové doplňky, jejichž užívání je bezpečné i v průběhu těhotenství a při kojení.
- Odvykání kouření. Kouření je velmi nebezpečné pro vyvíjející se plod. Látky obsažené v tabákovém kouři také poškozují žilní stěnu a přispívají k rozvoji varixů. Během těhotenství by tak měl platit absolutní zákaz kouření.
- Cvičení. Mírná fyzická aktivita pomáhá v boji s kilogramy a zlepšuje krevní oběh. Vyzkoušet můžete speciální těhotenské cvičení nebo pohyb v podobě procházek či plavání. Jízda na kole a běhání v těhotenství mohou usnadnit rozvoj křečových žil.
- Vhodné oblečení. Těsné oblečení může značně zhoršit odtok krve z dolních končetin. V těhotenství tak budete muset na nějakou chvíli dát sbohem těsným kalhotám či punčocháčům. Vhodným doplňkem jsou naopak kompresivní punčochy užívané v léčbě varixů. Jejich působením totiž dochází k zlepšení odtoku krve z žil na nohou.
Nepříjemnost ano, hrozba nikoli
Varixy nejsou rizikem pro normální průběh těhotenství. Většinou se jedná o kosmetický defekt, který může mít závažné zdravotní komplikace až v pozdějším věku. Křečové žíly mívají horší projevy u vícečetného těhotenství, nadměrně velkého plodu či nadváhy. Onemocnění má tendenci zhoršovat se s každou další graviditou. V prvních fázích těhotenství většinou nepředstavují žádný problém, později mohou nastávající maminky pociťovat nepříjemné projevy v podobě bolesti, otoků či pocitu tíhy v dolních končetinách. Dobrou zprávou je, že křečové žíly po porodu většinou výrazně ustoupí. Oslabení žilní stěny však ulehčuje rozvoj problému v pozdějším věku.
(holi)
Zdroj:
www.babycentre.co.uk
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více