Kompresivní punčochy: ulehčí život i diabetikům
Diabetes je závažné onemocnění, které se může vyvinout z nedostatku produkce inzulinu nebo v důsledku jeho neschopnosti vykonávat v těle své funkce. Tato choroba vyvolává řadu komplikací, například narušení cévního systému – proto by měli diabetici věnovat zvláštní péči hlavně nohám.
Přibližně šestnáct milionů Američanů trpí diabetem obou druhů, tedy I. i II. typem. A téměř čtvrtina z nich má v souvislosti s onemocněním problémy s nohama, zejména špatným krevním oběhem a neuropatií. Proto je nezbytné, aby diabetici věnovali zvláštní pozornost prevenci a přijali nezbytná opatření, která zabrání možným komplikacím.
Pozor na diabetickou nohu
Diabetes vede velmi často k onemocnění periferních cév, což má za následek snížení oběhu v dolní části chodidel a nohy. Špatná cirkulace přispívá k diabetické noze tím, že se snižuje množství kyslíku a výživy přiváděných do pokožky a tkání. Horší oběh vede často k otokům nohou a suchosti.
Aby chůze nebolela
- Velkou roli hraje výběr vhodných bot a také protetika. Tzv. diabetická obuv poskytuje řadu výhod. Dají se do ní vložit ortopedické vložky, poskytuje podporu a stabilitu.
- Pečujte o nohy co nejlépe, protože jsou náchylné k ztrátě citu, změnám tvaru či nehojícím se vředům.
- Změňte životní styl, abyste udrželi hladinu cukru v krvi pokud možno v normálu.
- Kontrolujte nohy denně, zda nejsou oteklé, nejsou na nich vředy či infikované nehty. Jakmile něco z toho najdete, kontaktujte lékaře.
- Myjte si dolní končetiny každý den v teplé vodě (ne horké!). Dobře se po umytí osušte a ujistěte se, že je meziprstí suché.
- Používejte tenkou vrstvu krému na pokožku, tekuté mléko mezi prsty ale nedávejte, protože by mohlo vyvolat infekci.
- Noste boty a ponožky za všech okolností, nechoďte bosí, a to ani v interiéru.
- Používejte bezešvé ponožky a kompresivní punčochy, aby nedocházelo k otokům. Sílu komprese proberte s lékařem nebo v prodejně se zdravotnickými potřebami. Určitě nenoste omezující obuv a ponožky s elastickými gumičkami.
- Udržujte nohy v bezpečné vzdálenosti od topných těles nebo otevřeného ohně.
- Když dlouho sedíte, dávejte občas končetiny nahoru a kruťte prsty po dobu 5 minut aspoň 2–3× denně.
- Sportujte – výběr aktivity konzultujte s lékařem. Ideální je chůze, plavání, tanec, jízda na kole. Běh a skoky vhodné nejsou.
(aši)
Zdoj: http://foot.com/site/foot-conditions/diabetic-foot
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více