Jaká opatření pomohou po operaci křečových žil?
Úspěšná sklerotizace nebo chirurgická operace pomohou ulevit od vleklých potíží. Současně však platí, že zodpovědný přístup a důsledné dodržování doporučení vašeho ošetřujícího lékaře mohou významně napomoci úspěchu léčby.
Poctivé nošení kompresivních punčoch
Kompresivní skleroterapie, tedy injekční aplikace sklerotizační látky do rozšířené žíly, je využívána zejména při menším rozsahu varixů, např. u metličkových žil. Výhodou sklerotizace je, že se jedná o metodu šetrnou, bezbolestnou, prováděnou ambulantně a s minimem komplikací. Nezbytnou součástí této léčby je ale bandážování léčené nohy obvazem nebo kompresivní punčochou. Pacient musí být před zákrokem připraven na důsledné dodržení tohoto pravidla. Opomenutí komprese může výsledný stav zákroku podstatně negativně ovlivnit. Současně je dobré vědět, že funkční upevnění bandáže vyžaduje cvik a určitou zručnost. I přes správné uvázání se bandáž při chůzi může začít uvolňovat a je třeba ji opětovně upravovat. Pro pacienty proto může být praktičtější pořízení kompresivních punčoch. Důležité je, aby pacient nosil zdravotní punčochu ve správné velikosti a byl tak zajištěn odpovídající tlak. Po operaci křečových žil jsou nejčastěji využívány kompresivní punčochy 2. třídy, ale konkrétní výběr je na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, který vám také poskytne všechny informace o úhradě punčoch zdravotní pojišťovnou.
Co nás čeká bezprostředně po sklerotizaci?
Lékař určí, jak dlouho bude pacient nosit zdravotní punčochy. Obecně je možné konstatovat, že čím byla ošetřovaná žíla větší, tím déle bude potřeba komprese. Kompresivní punčocha je pacientovi natažena ihned po výkonu. Po provedení sklerotizace je podstatné, aby pacient 30 až 60 minut chodil. První tři dny po sklerotizaci je nezbytné nosit zdravotní punčochu ve dne i v noci. Nelze ji sundat ani při sprchování. Po třech dnech je možné punčochu vleže svléknout a odstranit náplasti, případně vzniklé modřiny ošetřit mastí obsahující heparin, kterou doporučí lékař. Následně je třeba punčochu znovu nasadit. V prvních třech dnech by se pacienti měli vyhnout zátěžovému sportu a dlouhému stání.
Několikatýdenní pracovní neschopnost
Chirurgická léčba je indikována zejména u rozsáhlejších varixů. V nemocnici má pacient po návratu z operačního sálu nohy umístěny do zvýšené polohy, aby byly eliminovány otoky. Je běžné, že mu zůstane zavedena kanyla pro možnost aplikovat infuzi a léky tlumící bolest, která je po operaci křečových žil přirozená. Z lůžka by měl pacient poprvé vstát za asistence zdravotní sestry, zpravidla až druhý den po výkonu. Obvyklá délka hospitalizace po zákroku se pohybuje v rozmezí čtyř až pěti dní. Pacient musí počítat také s následnou pracovní neschopností trvající tři až čtyři týdny. Délka hospitalizace i termín návratu do zaměstnání se ale vždy řídí individuálním průběhem operace a rekonvalescence a druhem profese, kterou pacient vykonává.
Na jaká opatření se připravit po chirurgickém zákroku?
Drobné ranky vzniklé během operace se zahojí asi do týdne. Modřiny, které výkon doprovázejí, se vstřebávají přibližně dva měsíce. Od třetího dne je možné ránu krátce osprchovat, osušit a ponechat nezakrytou. Stehy jsou odstraňovány podle použitého typu materiálu za sedm až čtrnáct dní. Pro první tři týdny po operaci vám ošetřující lékař předepíše používat kompresi v podobě bandáže nebo kompresivní punčochy ve dne i v noci.
Dále zpravidla pokračujete v nošení kompresivních punčoch jen přes den po dobu stanovenou lékařem. Důležité přitom je, nasazovat si punčochu na operovanou nohu ještě před tím, než vstanete z postele. Po operaci má na další vývoj pozitivní vliv chůze. Stačí kratší procházky s bandáží. Vyhněte se však stání a sezení, v mezičase je doporučeno ležet s mírně podloženýma nohama. Vhodné je také věnovat se aktivním dechovým cvičením, pohybovat kotníky, například se snažit přitahovat špičky.
Náročnější sporty po operaci vynechte po dobu prvních čtyř až šesti týdnů. Lehčí formy cvičení, jako jízdu na kole nebo plavání, bude pravděpodobně možné zahájit dříve, přibližně tři až čtyři týdny po operaci.
Během léčby i následné rekonvalescence je vždy důležité řídit se doporučením ošetřujícího lékaře, který zhodnotí vývoj vašeho zdravotního stavu a stanoví další kroky.
(nik)
Zdroje:
https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/2CHIR_Operace%20krecovych%20zil.pdf
https://www.tribune.cz/clanek/44910-zasady-lecby-varixu-dolnich-koncetin
http://www.avicenachirurgie.cz/lecba/sklerotizace-krecovych-zil/
https://www.cevnifm.cz/doporuceni-pri-lecbe-varixu-sklerotizaci/
Dále čtěte
Stojíte často v práci? Pozor na křečové žíly
Profesní zátěž, která přináší dlouhé stání nebo sezení, je vedle stěžejní genetické dispozice dalším z faktorů, jež ovlivňují rozvoj křečových žil. Své o tom vědí lidé zaměstnaní například v obchodech, kadeřnictvích a kuchyních nebo řidiči. Ale náchylnější k nepříjemným žilním komplikacím můžete být také, pokud pracujete v kanceláři a většinu pracovní doby strávíte ve statické pozici v sedě, bez možnosti se pravidelně protáhnout a procvičit ztuhlé nohy. Pokud se u vás začíná projevovat bolest, únava nebo otoky dolních končetin, měli byste zbystřit. Přiblížíme vám, jak křečové žíly vznikají, jaká preventivní opatření si můžeme sami naordinovat a jak svým nohám ulevit.čti více
Chladné zimní měsíce? Ideální čas zbavit se varixů!
Styděli jste se letos v létě za metličky a křečové žíly pokaždé, když jste odhalili nohy? Tento problém, který trápí stále více žen i mužů, je nejlepší začít řešit v nastávajících chladných měsících. Ale opravdu řešit, nejen změnit značku krému nebo koupit další volně prodejný lék…čti více
Moderní kompresní punčochy (nejen) v barvách podzimu
Pro mnoho žen, ale i mužů je zdravotní pomůcka v podobě kompresních punčoch nepostradatelná. Díky novým materiálům a atraktivnímu designu už je naštěstí v dnešní době z čeho vybírat.čti více