Flavonoidy a vitaminy: bojovníci proti křečovým žilám
Zděděné vlohy pro rozvoj křečových žil bohužel nijak neovlivníme. Předcházet tomuto problému však můžeme pohybem a zdravou stravou. Pokud do svého jídelníčku zařadíte vitaminy, vlákninu a flavonoidy, významně prospějete žilnímu systému i celému organismu.
V prevenci vzniku křečových žil hrají významnou roli především vitaminy C a E. Odborníci doporučují zvýšit přísun „céčka“ v potravě, aby se zabránilo rozvoji nebo dalšímu zhoršení této potíže. Vitamin C pomáhá zvýšit sílu stěny tepen, žil a vlásečnic. V lidském organismu je totiž nezbytný pro tvorbu kolagenu, jenž je základním stavebním kamenem cévního systému i dalších pojivových tkání. Potraviny bohaté na „céčko“ pocházejí především z řad ovoce a zeleniny, jedná se například o papriky, granátová jablka, citrusové plody, meloun, ananas, brokolici či jahody. Vitamin E taktéž posiluje stěnu cév a podporuje zdravý krevní oběh. Nalezneme ho v zelenině nebo v ořeších.
Přírodní flavonoidy
Matka příroda nám nabízí pomoc mimo jiné právě i v léčbě křečových žil. Takzvané bioflavonoidy jsou přirozenou součástí mnoha rostlin a jejich plodů. Ve vysoké míře jsou obsaženy v citrusových plodech, ale i v dalším ovoci nebo bylinkách. Nejznámějšími zástupci jsou bezpochyby hesperidin, diosmin či quercetin.
-
Bioflavonoidy obdobně jako vitamin C zpevňují žilní stěnu, tlumí zánět a chrání tím žilní systém dolních končetin před rozvojem nehezkých žil.
-
Současným příjmem s vitaminem C dochází k posílení účinku obou látek. Společně tak zpomalují rozvoj „křečáků“ a brání vzniku dalších žilních městků na dolních končetinách.
-
Bioflavonoidy jsou velmi prospěšné i ve formě potravinových doplňků, které jsou k sehnání ve volném prodeji. K jejich pořízení tedy nepotřebujete lékařský recept.
Opomíjená vláknina
Vláknina je známa především pro své blahodárné účinky na zdraví trávicího systému. Očisťujícími schopnostmi pomáhá střevní peristaltice s vyprazdňováním, z čehož profitují i žíly nohou. Zvýšení nitrobřišního tlaku při obtížném vyprazdňování totiž zvyšuje tlak v žilním systému dolních končetin. Tento stav může vést k poškození žilní stěny a k rozvoji křečových žil. Lékaři tak směle doporučují zařadit do pravidelného jídelníčku alespoň 30 gramů vlákniny denně – nachází se především v luštěninách, celozrnném pečivu, ovoci a zelenině.
Ani ta nejpoctivější dieta však nedokáže úplně potlačit příznaky rozvinutých křečových žil. Spolu s pravidelným pohybem ale dokáže účinně zmírnit projevy hromadění krve v dolních končetinách a zpomalit rozvoj potíží. Obzvláště flavonoidy jsou pak v tomto boji velmi silným a vítaným pomocníkem. Díky jejich přírodnímu původu totiž nehrozí při dlouhodobém užívání závažné nežádoucí účinky.
(holi)
Zdroj: http://www.columbusveincenter.com/healthy-eating-to-prevent-varicose-veins/
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více