Bioflavonoidy, přírodní pomoc nejen pro „křečáky“
Vitamin P zahrnuje směsici blahodárně působících látek, takzvaných bioflavonoidů. Mezi nejznámější zástupce patří hesperidin, diosmin či aescin. Přírodní látky mají široké spektrum účinků, proto jsou oblíbené nejen v léčbě křečových žil, ale i při terapii mnoha dalších zdravotních neduhů.Na světě existuje přes šest tisíc zástupců z řad bioflavonoidů. Širokou rodinku přírodních látek tak lze nalézt prakticky všude okolo nás. Mezi potraviny bohaté na bioflavonoidy patří:
- černý rybíz,
- citrusy,
- fazole a česnek,
- lékořice spolu s hořkou čokoládou,
- zelený čaj,
- většina druhů vín.
Tepelné zpracování bohužel výrazně snižuje obsah bioflavonoidů v potravě, a to nejméně o 50 %. Tyto látky přitom v lidském organismu zastávají funkci důležitých antioxidantů. Jejich úkolem je boj proti volným kyslíkovým radikálům, které poškozují buňky a urychlují proces stárnutí.
Podpora žil
Pokud vás trápí obtíže spojené s křečovými žilami, zkuste účinné přírodní řešení. Bioflavonoidy v lidském těle zabraňují tvorbě zánětlivých látek, které jsou zodpovědné za poškozování cévní stěny. Tímto způsobem zvyšují pevnost žilní stěny, brání zánětlivým změnám a zlepšují odtok krve i mízy z postižené oblasti. Jejich přírodní původ navíc zaručuje vysokou bezpečnost při krátkodobém i dlouhodobém užívání. Mezi „nejzávažnější“ vedlejší účinky patří bolesti břicha či hlavy a průjem. Většinu přípravků s obsahem bioflavonoidů lze používat i v průběhu těhotenství a při kojení.
Pomohou i při alergii
Bioflavonoidy nejsou jen účinným lékem na nemoci žilního systému. Své blahodárné působení nabízejí i v boji proti mnoha dalším zdravotním potížím.
- Jejich antioxidační účinky brání stárnutí organismu a degeneraci buněk – v budoucnu by se tak mohly stát prevencí vzniku rakoviny či rozvoje Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby.
- Flavonoidy spolu s vitaminem C také úspěšně bojují proti chřipce, nachlazení a dalším infekčním chorobám. Právě proto si většina nemocných dopřává citrusové plody jako zaručený lék.
- Látky obsažené ve vínu snižují hladinu krevního tlaku a „zlého“ LDL-cholesterolu, jenž je zodpovědný za rozvoj kornatění tepen.
- Další zástupci flavonoidů zase příznivě působí proti projevům alergií.
Vitamin P tedy není jediná látka, ale opravdu široké spektrum různých zástupců z řad rostlinné říše. Bioflavonoidy představují silného pomocníka v léčbě žilních onemocnění, zejména v terapii křečových žil, chronické žilní nedostatečnosti nebo hemoroidů. Kromě toho však nalézají své uplatnění prakticky ve všech oborech moderní medicíny.
(holi)
Zdroj: http://www.wisegeek.org/what-is-vitamin-p.htm http://www.healthsupplementsnutritionalguide.com/Vitamin-P.html
Dále čtěte
Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte
To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.čti více
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více