Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vysvoboďte nohy z přezkáčů!

Jedni nedají dopustit na sjezdové lyžování, jiní jsou věrni běžkám. U zdravého člověka je celkem jedno, který druh „rychlých prkýnek“ zvolí. Ne tak u lidí s křečovými žilami.

Na hory? Na běžky

Boty na sjezdové lyžování musí být z bezpečnostních důvodů odolným krunýřem pro nohy. Umožní nám při sjezdu pěkně pérovat v kolenou (ale taky dovolí pouze velmi neohrabanou chůzi maximálně tak na vzdálenost ke svahu. Tento typ obuvi ale fixuje chodidlo vůči holeni stále v jednom úhlu. A to je pro zpomalený žilní odtok to nejhorší.

Při běhu krev dobře cirkuluje

Boty na klasický běh na lyžích musí umožnit běh (nebo něco, co se tomu blíží). Pokud jezdíte ve stopě, propínáte střídavě chodidla, a tak podporujete svalovou pumpu v odčerpávání krve z dolních končetin. Boty jsou proto měkké a pohodlné jako bačkůrky. Při bruslení (tzv. volný styl) si střídavou flexi–extenzi kotníku tolik neprocvičíte. I boty jsou v kotníku více zpevněné.

Vyběhejte si souměrné tělo

Při běhu na lyžích protáhnete jak svalstvo končetin, tak svaly podporující správné držení páteře. Jde o sport, který tělo posiluje symetricky. Předchází tak svalovým dysbalancím. Ty se často projevují jako bolesti zad. Běh na lyžích také rozvíjí vaši vytrvalost. A tím také rozvíjí kardiovaskulární systém. Navíc na běžkách spálíte mnohem víc kilojoulů, něž při „hoblování“ kopců. A obezita je rizikovým faktorem nejen pro vznik varixů…

Přirozený pohyb

Mnoho lidí odrazuje od běžkování fyzická náročnost sportu. Zbytečně. Jednak si intenzitu „běhu“ volíte sami – jak tempem, tak terénem. A jednak při zvládnutí techniky se při tomto sportu opotřebovává pohybový aparát minimálně. Technika totiž vychází z tělu vlastních pohybů. Ostatně naši předci (až do přijetí zemědělství) přežívali právě díky běhu. Tomu se přizpůsobila i naše tělesná konstituce. Náš životní styl se v posledních tisícovkách let změnil příliš rychle, než aby se mu stihla přizpůsobit naše tělesná schránka. I proto jsou v dnešní „usezené“ době choroby pohybového aparátu tak časté.

Jen si představte tu krásu. Žádné fronty, dobrá stopa a pohádkově zasněžená krajina… A při tom děláte pro své tělo maximum. Mnohem příjemněji než ve fitku a také mnohem levněji než na sjezdovce.

(ela)

Zdroj:
Opožděná evoluce, 100+1, 24/2008, str. 56–57
http://pf.ujep.cz/~nosek/bezky/charakteristika.html

 

Dále čtěte

Alkohol chrání cévy. Někdy

Alkohol chrání cévy. Někdy

Sezona přípitků právě vrcholí. Příchod nového roku totiž kdekdo oslavuje ještě celý leden... Alkohol může být „dobrým sluhou“, který naše cévy chrání. Ale také zlým pánem.

čti více
 
Křečové žíly: co vás čeká u lékaře

Křečové žíly: co vás čeká u lékaře

Onemocnění žil dolních končetin je nemocí civilizační a objevuje se stále častěji. Nechcete se už dál strachovat o to, jak vypadají vaše nohy?

čti více
 
Štíhlá a bez křečových žil

Štíhlá a bez křečových žil

Máte dispozici ke křečovým žilám a nějaká kila navíc? Redukční dieta a pohyb patří mezi standardní režimová opatření v celkové léčbě křečových žil. Někdy je prostě shození nadváhy nezbytné řešení.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky