Těhotenství bez pocitu těžkých nohou? Jde to!
Těhotenství je krásný čas očekávání miminka, řada žen má však toto období znepříjemněné různými obtížemi. Mezi časté problémy patří křečové žíly a pocit těžkých nohou. Tomu lze ale částečně zabránit. Devět měsíců si tak opravdu můžete užít s nohama lehkýma jako pírko.V těhotenství dochází vlivem hormonů k oslabení cévní stěny a rozšíření žil. Také rostoucí děloha a její tlak na cévy dolních končetin mají na tuto nepříjemnou záležitost vliv. Odtok krve žilami je narušen – dochází k městnání a k tvorbě křečových žil.
Opatrnost a prevence se vyplatí
Pokud jste křečovými žilami trpěla již před těhotenstvím, je dobré nohy pravidelně sledovat a při jakémkoliv zhoršení se poradit s gynekologem nebo praktickým lékařem. V průběhu těhotenství se totiž mohou křečové žíly ještě zvýraznit nebo nepříjemně zanítit.
Kompresivní punčochy jako nezbytný pomocník
Od určitého stupně křečových žil vám lékař může doporučit a předepsat kompresivní punčochy. I v případě, že vás křečové žíly ještě tolik neobtěžují, by bylo dobré punčochy nosit preventivně. Zabrání nepříjemnému zhoršení problémů, dokud je čas. Kompresivní punčochy navíc nejen uleví pocitu těžkých nohou a podpoří krev vracející se zpět k srdci, ale mohou zabránit i tak nepříjemné a život ohrožující komplikaci, jakou je žilní trombóza. Vytvoření žilní sraženiny je v těhotenství a u žen s křečovými žilami pravděpodobnější a může vyústit i v nebezpečnou plicní embolii.
6 tipů pro lehčí nohy bez křečových žil:
- Hoďte si nohy nahoru – A to tak často, jak je to jen možné. Pokud to vaše práce dovoluje, klidně si nohy položte i během pracovní doby na stůl. A pokud by to váš šéf nesnesl, aspoň si pod stolem nohy pořádně protáhněte a pohodlí si udělejte, jakmile přijdete domů.
- Vyhněte se dlouhému sezení a stání – V práci choďte pěšky do schodů i ze schodů, kdykoliv se najde nějaká záminka se zvednout, tak jí využijte. Stání se v dnešní době nevyhneme, zkuste ho ale zkrátit na minimum. Gentlemani v našem okolí mizí, a proto se nestyďte požádat někoho z pánů (pokud se sám nedovtípí), aby vás pustil sednout.
- Dopřejte si masáž – Tento luxus si můžete dopřát sama a každý den – proklepejte si nohy a lýtka dlaněmi a pak jemnou masáží podpořte tok krve směrem k srdci.
- Skotské střiky – Každý večer po náročném dni nohy osprchujte – nejvíce jim prospěje, pokud budete střídat teplý a studený proud.
- Punčochy už od rána – Pokud vám lékař doporučil kompresivní punčochy, navlékněte si je už ráno – ještě než vstanete z postele – a noste je celý den.
- Hýbejte se – Pravidelným pohybem prospějete nejen svým nohám. Vhodné je třeba plavání, pravidelné procházky nebo speciální cvičení pro těhotné, které vychází např. z jógy nebo z pilates.
(hak)
Zdroj: http://www.deine-schwangerschaft.de/tipps-gegen-schwangerschaftsbeschwerden/krampfadern-varizen-und-schwere-beine/
Dále čtěte
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více
Make-up na nohy? Vyrazte na ples v punčochách ve spreji!
AirStocking (punčochy ve spreji) jsou punčochy ve formě tekutého pudru, který obsahuje částice hedvábí. Stačí je jen nastříkat, rozetřít dlaněmi a Vaše nohy budou vypadat krásně hladce a svůdně i přesto, že nebudete mít oblečeny klasické punčochy.čti více
Nošení kompresních punčoch zlepšuje kvalitu spánku
Chrápete vy nebo váš partner? Nemusí jít pouze o „kosmetický“ problém, ale chrápání může být projevem relativně závažného onemocnění. Obstrukční spánková apnoe (OSA) se projevuje krátkými zástavami dechu během spánku, které jsou následovány hlasitým zachrápáním.čti více