Správné nošení kompresivních punčoch není žádná věda
Aplikace této zdravotní pomůcky bývá provázena častými dotazy. Kolik hodin denně je nosit? A jak dlouho? Vše záleží na důvodu, pro který punčochy používáte.
Pro krásné nohy
V případě, že kompresivní pomůcku využíváte kvůli nevzhledným křečovým žilám, půjde nejspíše o řešení doživotní. Punčochy byste měli nasazovat nejlépe od prvních ranních krůčků a odkládat je až těsně před ulehnutím. Jelikož jejich nošení může být hlavně zpočátku nepohodlné, zkuste začínat pouze s několika hodinami denně. Po přivyknutí lze dobu postupně prodlužovat. Pro někoho bývají tyto punčochy velmi nepříjemné především v horkých letních dnech. Ale aby se z jejich nošení čerpaly veškeré benefity, je nezbytné brát si je i v takových podmínkách. V případě, že je kvůli nim vaše kůže suchá, mažte si nohy večer hydratačním krémem.
Doléčení po operaci
Pro řešení křečových žil existují i další, méně konzervativní metody:
- Skleroterapie. Pokud podstoupíte tento zákrok, bude vám doporučeno nosit kompresivní punčochy 24 hodin denně alespoň 2 až 7 dní. Pak je vhodné je s možnými přestávkami používat ještě 2 až 6 týdnů. Přesná časová rozmezí záleží na konkrétním případu a na zvyklostech pracoviště. Komprese po skleroterapii podporuje účinky terapie a díky ní můžete dosáhnout nejlepších možných výsledků. Po odstranění některých žilek touto metodou je ale nutné brát v potaz, že křečové žíly jsou onemocněním veškerého žilního systému, a proto je doporučováno nosit kompresivní punčochy i preventivně po zákroku, abyste předešli vzniku dalších nepěkných žilek.
- Operační řešení. Ani chirurgické řešení se neobejde bez kompresivní terapie, která většinou probíhá několik měsíců po zákroku (2–3 měsíce).
Kdy komprese ještě pomáhá
- Hluboká žilní trombóza. V tomto případě je kompresivní terapie využívána jako podpůrná metoda. Kromě cvičení je pacientům doporučeno nošení punčoch po dobu až dvou let. Jejich používání je především preventivním opatřením proti vzniku komplikací.
- Chronická žilní insuficience. Zde je možné punčochy nosit při zvýšené aktivitě (např. sportování), při dlouhodobém stání nebo je nošení doporučeno na celý den, podobně jako je tomu v případě křečových žil.
- Hospitalizace. Kompresivní punčochy jsou předepisovány také lidem se zdravým žilním systémem, a to v případě, kdy je čeká nějaká operace a s ní spojená delší doba na lůžku. I v této indikaci je komprese nutná především jako prevence a používají se pro ni speciální antiembolické punčochy. Ty má pacient nasazeny zpravidla od rána operačního dne a může je sundat ve chvíli, kdy přestane být většinu času upoután na lůžko. Měl by je tedy mít i přes noc a odkládat je jen v průběhu hygieny. Vše samozřejmě záleží na typu operačního výkonu.
Při používání kompresivních punčoch je však vždy nutná konzultace s ošetřujícím lékařem, jelikož každá diagnóza je jiná, stejně jako reakce organismu na tuto pomůcku.
(boba)
Zdroj: http://www.nhs.uk/Conditions/Varicose-veins/Pages/Treatment.aspx, www.zilniporadna.cz
Dále čtěte
Tabák ničí žíly, nekuřte!
Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.čti více
Podzimní trendy v oblékání punčoch
Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.čti více
Trápí vaše blízké křečové žíly? Vyberte jim vhodný dárek!
Pokud máte ve svém okolí někoho, koho trápí nevzhledné křečové žíly, možná jste právě vyřešili problém ohledně vhodného vánočního dárku.čti více