Myšlenka léčby křečových žil se zrodila v Čechách
Chcete se definitivně zbavit křečových žil? Cest je několik, stačí si vybrat tu nejvhodnější.O endovaskulárním odstraňování varixů se mluví až v posledních letech. Ale myšlenka uzavírání městnající cévy přímo z její dutiny pochází už z roku 1959, a dokonce z Čech. V 60. a 70. letech 20. století pronikla tato technika i do ciziny, ale vzhledem k tehdejším materiálům a přístrojovému vybavení byly výsledky nevalné. Proto se tak úspěšně rozvinula chirurgická léčba varixů.
Laser nebo elektřina
Dnes je situace diametrálně odlišná. Odstranit městky přímo z dutiny postižené žíly není s laserem nebo radiofrekvenčním proudem žádný problém. Radiofrekvenční proud je elektrický proud, ovšem s mnohem větší frekvencí než ten, co nám teče ze zásuvky. Jak laser, tak radiofrekvenční proud uvolní v cévě velké teplo, které zničí cévní stěnu. Žíla se stáhne a uzavře.
Účinně a bez recidiv
Tyto endovaskulární výkony jsou poměrně rychlé. Postiženou žilou se vede tenká dlouhá a ohebná trubice se zakončením pro aplikaci laseru nebo proudu. Operatér se dostane blízko vyústění postižené žíly do hlavního kmene. Tam začne pálit a postupně stahuje katétr zpět do periferie poškozené žíly. Ze studií vyplývá, že spálené cévy zůstávají u takřka 90 % pacientů neprůchodné minimálně 5 let.
Ze stolu do života
Předností obou výkonů je rychlý návrat do běžného života a minimální jizvička. Jde o metody celkově šetrné vůči pacientovi. Nejsou však určeny každému. Obloukem se těmto metodám musí vyhnout lidé s ischemickou chorobou dolních končetin, hlubokou žilní trombózou, lymfedémem, poruchami srážení krve a také těhotné.Každý z nás je jiný. Proto také existuje plejáda řešení některých zdravotních problémů. A proto je základem každého zákroku velmi podrobné vyšetření, přesná diagnóza a následné pečlivé kontroly. Nezapomeňte na to při výběru pracoviště.
(Ela)
Zdroj: Kašpar, S.: Doporučené postupy pro endovaskulární léčbu varixů dolních končetin (laser a radiofrekvence)
Dále čtěte
Vyjezděte si krásu i zdraví pro své nohy
Která žena by netoužila po gazelích nohách… Dobrou zprávou je, že jich lze docela dobře dosáhnout. Jednou z nejefektivnějších metod je jízda na kole. Chcete si ji opravdu užít? Zkuste se držet následujících tipů a pravidel.
čti více
Vyhněte se "syndromu turistické třídy" – jeďte na dovolenou vlakem!
Cestovatelské strasti, které s sebou nese přesun na větší vzdálenosti, zná asi každý z nás.
čti více
Pobyt u moře: zátěž, nebo relaxace pro křečové žíly?
Sezóna dovolených je v plném proudu. Přinášíme vám tipy, s čím vyrazit k moři a na co dbát, aby i vašim nohám přinesly pláže jen příjemné zážitky. V každodenním životě je obuv naší vizitkou. Ani o dovolené bychom pohodlným botám neměli dát vale. Až budete u moře a budete se chtít projít v písku naboso, dávejte pozor, kam šlapete.
čti více