Křečové žíly cestování nebrání – důležitá je ale prevence
Varixy, tedy žilní městky, se typicky objevují na nohou. Lidé trpící těmito problémy si často nejsou jistí, zda je pro ně cestování bezpečné. Riziko spojené s delšími přesuny souvisí zejména s možným rozvojem hluboké žilní trombózy. Víte, jak se bránit?
Když krev „zlobí“
Hluboká žilní trombóza je onemocnění žilního systému, kdy se v žíle vytvoří krevní sraženina. Největší nebezpečí tkví v tom, že se sraženina může uvolnit a z žil dolních končetin vycestovat až do plic. Tam pak uvízne a blokuje krevní průtok. Odborně se tato komplikace nazývá plicní embolie a jedná se o život ohrožující stav. Varixy postihují naopak povrchové žilní řečiště. Jedná se o rozšíření žil, které vzniká v důsledku městnání žilní krve v končetinách. I když jde o dvě různá onemocnění žil, mohou spolu souviset.
Zeptali jsme se lékaře letištní ambulance a zjišťovali, co o ní ví sami cestující na pražském Letišti Václava Havla.
Nebezpečné setkání
Někdy se vytvoří krevní sraženiny i v povrchových žilách a vzniká tzv. povrchová žilní trombóza. Sraženiny bývají obvykle menší než ty v hlubokém žilním systému a jsou i méně závažné. Velmi zřídka se ale i povrchová sraženina může uvolnit, vycestovat do hlubokých žil a stát se podkladem pro hlubokou žilní trombózu. Toto riziko se zvyšuje, pokud jsou postiženy oblasti třísel, stehen či podkolenních jamek – tedy místa, kde se povrchové a hluboké žilní řečiště setkávají. Proto se i žilní městky řadí mezi rizikové faktory rozvoje hluboké žilní trombózy.
Co může škodit
Vzniku trombózy může mimo jiné napomoci:
- omezená hybnost,
- dehydratace,
- nižší tlak vzduchu.
Jak putovat bez rizika
Během cesty pijte hodně vody a vyhněte se alkoholu a kávě. Neužívejte léky na spaní – nebudete se pak moci pravidelně protáhnout. Oblečte si pohodlný oděv, který neomezuje pohyb a návrat krve z dolních končetin zpět k srdci. Rozhodně pak nezapomínejte na cvičení.
- Každou půlhodinu alespoň po dobu 3–4 minut opakovaně ohýbejte a natahujte lýtka, chodidla i prsty u nohou.
- V letadle se pokuste vždy po 60 minutách letu procházet se pár minut uličkou.
- Při jízdě autem si každou hodinu udělejte pauzu na krátkou procházku.
- V pravidelných intervalech si masírujte lýtka.
- Abyste se mohli během cesty co nejčastěji protáhnout, spěte spíše v kratších intervalech.
Nezapomeňte na punčochy!
Lékař vám na cesty může doporučit preventivní opatření v podobě kompresních punčoch. Ty působí tlakem zejména v oblasti kotníků a menším tlakem v oblasti lýtek. Brání tak městnání krve v končetinách a podporují její oběh. Míra komprese, tedy tlaku, kterým punčochy působí, je různá. Pokud punčochy používáte preventivně, bude nejspíše stačit nízká míra komprese. Trpíte-li však vážnou žilní nedostatečností a máte městky komplikované například vředy, bude potřeba vyšší tlak. V každém případě je vhodné poradit se s lékařem.
(cean)
Zdroj: http://www.healthylegs.com.au/varicose-veins-dvt-flying/
Dále čtěte
9 mýtů o křečových žilách. Věříte jim také?
O křečových žilách kolují různé fámy a pověsti. Ty vedou k podceňování jejich léčby nebo postupům, které je dokonce zhoršují. Znáte je také?čti více
Pánové, dopřejte svým žilám léčbu! Kompresním punčochám se nebraňte
Nošení kompresních punčoch představuje důležitou součást léčby žilní nedostatečnosti. Muži však v tomto ohledu špatně spolupracují.čti více
Co platí na křečové žíly? Změna životního stylu!
Varixy jsou mnohdy hlavně kosmetický problém, ale mohou i potrápit. Tato vakovitá žilní rozšíření někdy působí bolest, otoky a noční křeče.čti více