Kolagen pomáhá při hojení bércových vředů
Kolagen hraje hlavní roli v hojení poškozených tkání, a proto je vhodný k léčbě akutních i chronických poranění. Při zanedbání křečových žil můžou vzniknout až bércové vředy, které se pak o to déle hojí. Poslední poznatky medicíny ukazují, že kolagen hojení těchto ran urychluje, a přispívá tak k rychlejšímu návratu do běžného života.
Více vaziva, lepší zdraví
Kolagen je bílkovina, která je základní stavební hmotou pro vazivové tkáně, navíc i vyplňuje prostor mezi svaly, nervy a cévami. Při povrchovém i hlubším poranění, které sahá až na úroveň svalů, se organismus snaží toto chybějící pod kůží vyplnit. Výplní je tzv. granulační tkáň, jež je známkou hojení, překryje defekt a je cílem všech lékařů. Teprve až granulační tkáň se může změnit na vazivo (kolagen) a potáhnout se novou kůží. Po ráně pak nezbude ani památky. Bez granulační tkáně a vaziva z kolagenu se rána nikdy nezacelí a nebude navenek vypadat dobře. Je navíc výhodné, že kolagen sám stimuluje buňky, které ho vyrábějí, a o to více se ho tvoří.
Kolagen prostě zabodoval
K ověření, jestli podání dalšího kolagenu zvenku na ránu opravdu pomáhá, byl proveden v Itálii výzkum. Pacienti s obtížně léčitelnými nebo rozsáhlými defekty na dolní končetině byli rozděleni do dvou skupin. Tito pacienti byli již předtím šest týdnů léčeni standardním postupem.Po dobu 4 týdnů byla skupina A léčena přikládáním biologického obvazu s obsahem kolagenu, kdežto skupina B obvyklým způsobem. Po čtyřech týdnech došlo u pacientů ze skupiny A ke zvýšení tvorby granulační tkáně a vaziva u 65 % z nich. Ve skupině B se tvorba granulační tkáně podařila pouze u 7 %. Je tedy obrovským rozdílem, jestli dojde ke zlepšení u šedesáti pěti, nebo pouze u sedmi pacientů ze sta! Navíc se jedná o metodu neinvazivní, pouze se změní běžné sterilní obvazy za podobné, které mají vrstvu s kolagenem.
Tato novinka dává do budoucna naději dermatologům, chirurgům i plastickým chirurgům, že existuje možnost, jak dosáhnout zhojení poškozené tkáně.
(ercp)
Zdroj: Wounds. 2008; 20 (9): 245–249.
Dále čtěte
Křečové žíly se po operaci nemusí znovu objevit
Křečové žíly jsou poměrně časté onemocnění povrchových žil dolních končetin. Díky moderní medicíně jsou ale také velice dobře léčitelné.čti více
Křečové žíly trápily už Kleopatru
Pokud si myslíte, že křečové žíly jsou nemocí „dnešní doby“, jste na omylu. Opak je pravdou. S varixy měli problémy už lidé ve starém Egyptě.čti více
3D pomocník při diagnostice křečových žil
Křečové žíly pod kůží vidí opravdu každý a není k tomu potřeba žádný titul.čti více