Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Když se žíly nezdravě rozšiřují

Varixy jsou v poslední době zařazovány mezi civilizační choroby. Tím se dostávají do vybrané společnosti takových nemocí, jako jsou cukrovka, obezita a vysoký krevní tlak. A není radno toto onemocnění podceňovat.

Jak moc je ale toto onemocnění dolních končetin rozšířené v běžné populaci?

Křečové žíly neboli varixy patří mezi nejčastější choroby postihující dolní končetiny. Jedná se o rozšíření povrchových žil nohou, které vzniká nesprávným odtokem krve z dolních končetin, například při dlouhodobém sezení nebo stání. To může někdy vést i k hluboké žilní trombóze, nebo dokonce až k tzv. bércovému vředu, což je nejobávanější komplikace.

Daň za civilizační pokrok

Tato nemoc, která se v Mezinárodní klasifikaci nemocí skrývá pod kódem I83, dokonce už patří i mezi civilizační choroby. Tedy takové nemoci, které se vyskytují více v civilizovaných zemích než například v zemích rozvojových.

Průměrně se uvádí, že křečovými žilami trpí 30–60 % obyvatel. Záleží ovšem opravdu na tom, ve kterém státě se studie provádí. Například v africké Tanzanii má křečové žíly pouhých 6 % obyvatel, kdežto podle poslední studie ze Spojených států amerických je to 27 %. Nejvyšší výskyt lidí s křečovými žilami byl popsán v roce 1974 ve Švýcarsku, kde se toto onemocnění vyskytovalo u celých 68 % zkoumaných pacientů.

Jak si stojí Češi

Zajímavé je sledovat i vývoj počtu nemocných na našem území. První studie na toto téma proběhla v Čechách v roce 1966, kdy z celkového počtu více než 15 000 respondentů trpělo křečovými žilami 6,6 % mužů a 14,1 % žen. O patnáct let později to už bylo více než 60 % žen. Na přelomu tisíciletí se situace poněkud zlepšila, nyní se udává, že křečovými žilami u nás trpí zhruba 50 % žen a 40 % mužů důchodového věku.

Tato čísla jsou ovšem zkreslená. Závisí totiž na věku respondentů. Nižší výskyt je u mladších pacientů, vyšší naopak u starších. Nezanedbatelnou roli hrají i další faktory, jako například obezita, počet těhotenství u žen a další. Obecně ale platí – čím větší počet rizikových faktorů, tím více nemocných pacientů.

Vyskytnou-li se proto u vás příznaky křečových žil, nebo tímto onemocněním dokonce již trpíte, neztrácejte čas a navštivte lékaře. Metod, které vám dají nohy do pořádku, je mnoho.

(kam)

Zdroje:
http://www.vascularweb.org/patients/NorthPoint/Varicose_Veins.html Callam M. J.: Epidemiology of varicose veins., Br J Surg. 1994 Feb; 81 (2): 167–73.
Beebe-Dimmer J. L. et al.: The epidemiology of chronic venous insufficiency and varicose veins, 2005, Annals of Epidemiology, 15 (3), pp. 175–184.

 

Dále čtěte

Vyjezděte si  krásu i zdraví pro své nohy

Vyjezděte si krásu i zdraví pro své nohy

Která žena by netoužila po gazelích nohách… Dobrou zprávou je, že jich lze docela dobře dosáhnout. Jednou z nejefektivnějších metod je jízda na kole. Chcete si ji opravdu užít? Zkuste se držet následujících tipů a pravidel.

čti více
 
 Vyhněte se

Vyhněte se "syndromu turistické třídy" – jeďte na dovolenou vlakem!

Cestovatelské strasti, které s sebou nese přesun na větší vzdálenosti, zná asi každý z nás.

čti více
 
 Pobyt u moře: zátěž, nebo relaxace pro křečové žíly?

Pobyt u moře: zátěž, nebo relaxace pro křečové žíly?

Sezóna dovolených je v plném proudu. Přinášíme vám tipy, s čím vyrazit k moři a na co dbát, aby i vašim nohám přinesly pláže jen příjemné zážitky. V každodenním životě je obuv naší vizitkou. Ani o dovolené bychom pohodlným botám neměli dát vale. Až budete u moře a budete se chtít projít v písku naboso, dávejte pozor, kam šlapete.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky