Hurá na hory! I s křečovými žilami?
S klesající teplotou a přibývajícím sněhem přibývá u lidí i touha vyrazit pryč z domovů do zasněžených plání hor a udělat něco pro své zdraví. Nejinak jsou na tom i lidé, kteří trpí křečovými žilami. Na co by si tito pacienti měli na horách dát pozor a čeho se vyvarovat?
Hory – chlad a zima!
Jedno z největších rizik, které na pacienty trpící křečovými žilami na horách čeká, je zima a chlad. Ty na křečové žíly nepůsobí zrovna příznivě, proto je třeba se před těmito nemilými hosty bránit. Ideální jsou k tomu dlouhé podkolenky, které plní nejenom „zahřívací“ funkci, ale také mohou být použity i jako kompresní punčochy. Ne nadarmo se říká, to chce klid a nohy v teple.
Zimní sporty
K zimním horám patří také neodmyslitelně různé zimní radovánky a sporty. Co se koulování a stavění sněhuláka týče, tyto aktivity mohou pacienti s křečovými žilami provozovat do sytosti, stejně jako například sáňkování.U lyží je však situace o trochu složitější. Pokud totiž pacient trpí křečovými žilami, není pro jeho nohy příliš vhodné sjezdové lyžování. Při něm totiž celé váha těla spočívá na pevně propnutých nohách, navíc jsou při sjezdu nohy celou dobu fixovány v holeni v jedné poloze. To má za následek zpomalení žilního odtoku a tím i zvýšení rizika trombózy. Při jízdě na snowboardu je situace úplně stejná, proto ani sjezdové lyže, ani snowboard nejsou pro člověka s křečovými žilami vhodné.
Běžte si zaběhat
Na opačném pólu zimních sportů ale stojí lyžování běžecké. Díky relativně nízkým botám má noha dostatek pohybu, navíc při běhu na lyžích se do činnosti dostávají všechny svaly dolní končetiny. A právě běh na lyžích proto může rozvoji křečových žil zabránit. Při běhu na lyžích také lyžař zapojuje i tzv. posturální svaly, takže tím posiluje i opěrný systém páteře.
Vyzkoušejte i něco nového
Pokud vás ale na velké sportovní výkony neužije nebo si chcete na horách pouze odpočinout, vyzkoušejte některou ze speciálních horských atrakcí, jako je například jízda na saních tažených koňmi, psím spřežením nebo venkovní koupání ve vyhřívaných bazénech. Zejména při poslední aktivitě nejen výborně zrelaxujete, ale uděláte i něco pro své zdraví.Proto horám třikrát zdar!
(kam)
Zdroje:
http://www.zdrave.cz
http://www.relaxuj.cz
Dále čtěte
Vyjezděte si krásu i zdraví pro své nohy
Která žena by netoužila po gazelích nohách… Dobrou zprávou je, že jich lze docela dobře dosáhnout. Jednou z nejefektivnějších metod je jízda na kole. Chcete si ji opravdu užít? Zkuste se držet následujících tipů a pravidel.čti více
Vyhněte se "syndromu turistické třídy" – jeďte na dovolenou vlakem!
Cestovatelské strasti, které s sebou nese přesun na větší vzdálenosti, zná asi každý z nás.čti více
Pobyt u moře: zátěž, nebo relaxace pro křečové žíly?
Sezóna dovolených je v plném proudu. Přinášíme vám tipy, s čím vyrazit k moři a na co dbát, aby i vašim nohám přinesly pláže jen příjemné zážitky. V každodenním životě je obuv naší vizitkou. Ani o dovolené bychom pohodlným botám neměli dát vale. Až budete u moře a budete se chtít projít v písku naboso, dávejte pozor, kam šlapete.čti více