Alkohol žilám škodí, ale může je i léčit
Mezi lidmi se traduje, že alkohol je metla lidstva a způsobuje různé nemoci, zejména pak onemocnění jater a cévního systému. Není to ale tak úplně pravda. Alkohol totiž může žíly před poškozením i chránit, a dokonce je i pomáhat léčit!
Starověká moudra
Že může mít alkohol poměrně dobré účinky na cévní systém, věděl už apoštol Pavel, který v bibli dokonce doporučoval střídmé každodenní pití červeného vína. Jeho radou se pak asi nejvíce řídí obyvatelé země galského kohouta, kteří se navzdory tomu, že mají jednu z nejtučnějších kuchyní na světě, a měli by tedy mít problémy s cévami, dožívají velmi vysokého věku. Tomuto jevu se říká francouzský paradox a podle lékařů je způsoben právě každodenním požíváním malého množství červeného vína, které jednak obsahuje látky likvidující volné radikály, jež poškozují cévy, ale i další příměsi, které cévy ochraňují.
Všeho s mírou
Nic se ale nemá přehánět a u alkoholu to platí dvojnásob. Vyšší než malá pravidelná konzumace alkoholu, přibližně 15 gramů denně, což odpovídá malému pivu nebo 1 deci vína, totiž zapříčiňuje poškození stěn cév. Nadměrná konzumace alkoholu navíc poškozuje játra, kde se mimo jiné tvoří látky, jež hrají důležité roli v procesu srážení krve a tím přeneseně i ve vzniku komplikací křečových žil. Proto by neměla být doporučená denní dávka alkoholu dlouhodobě překračována.
Alkohol jako lék
Alkohol ale může sloužit u křečových žil i jako lék. Ne však klasickým pitím, ale použitím v metodě odstranění křečových žil. Využívá se při ní negativního působení alkoholu na žilní stěnu.Tato metoda se jmenuje cívková embolizace a je při ní v lokálním umrtvení pod rentgenovou nebo ultrazvukovou kontrolou zaveden do poškozené žíly katétr s kovovou cívkou. Ta se umístí do žíly a katétrem je do žíly vstřikován vysokoprocentní alkohol, který dráždí žilní stěnu a způsobuje vznik krevní sraženiny na cívce a posléze uzávěr a zjizvení celé poškozené žíly. Nutno ovšem podotknout, že tento postup není v našich končinách v léčbě křečových žil příliš využívaný a své hlavní uplatnění nalézá v léčbě patologického krvácení, např. při cévních mozkových příhodách.
(kam)
Zdroj:
http://www.thechristhospital.com/?id=202&sid=1
http://www.mayoclinic.org/varicose-veins/treatment.html
Dále čtěte
Vyjezděte si krásu i zdraví pro své nohy
Která žena by netoužila po gazelích nohách… Dobrou zprávou je, že jich lze docela dobře dosáhnout. Jednou z nejefektivnějších metod je jízda na kole. Chcete si ji opravdu užít? Zkuste se držet následujících tipů a pravidel.čti více
Vyhněte se "syndromu turistické třídy" – jeďte na dovolenou vlakem!
Cestovatelské strasti, které s sebou nese přesun na větší vzdálenosti, zná asi každý z nás.čti více
Pobyt u moře: zátěž, nebo relaxace pro křečové žíly?
Sezóna dovolených je v plném proudu. Přinášíme vám tipy, s čím vyrazit k moři a na co dbát, aby i vašim nohám přinesly pláže jen příjemné zážitky. V každodenním životě je obuv naší vizitkou. Ani o dovolené bychom pohodlným botám neměli dát vale. Až budete u moře a budete se chtít projít v písku naboso, dávejte pozor, kam šlapete.čti více