Účinnost pěnové sklerotizace v léčbě varikózních vén
Jednou z možností léčby pokročilých křečových žil je i použití pěnové sklerotizace. Její účinnost hodnotily ve své studii publikované v září 2009 v odborném medicínském periodiku Vascular medicine američtí lékaři z University of Oklahoma Health Sciences Center.
Pěnová sklerotizace
Pěnová sklerotizace je metoda, při níž jsou do cévy injikovány pěnové sklerotizující látky, jako je například polidocanol. Tyto sklerotizující látky jsou míchány buď se vzduchem, nebo s oxidem uhličitým a jsou aplikovány do cév pomocí mechanických pump. Pěnové látky jsou ve sklerotizaci cév daleko účinnější než látky tekuté, a proto jsou většinou používány na cévy obzvláště velké nebo dlouhé.
Americká studie
Účinnost právě této metody hodnotili lékaři v univerzitní nemocnici v americkém Oklahoma City. Ve své studii se zaměřili na hodnocení lékařských záznamů pacientů, kteří podstoupili léčbu touto metodou ve dvouletém sledovacím období. Jako primární cíl studie bylo hodnocení vyhlazení křečových žil, jako sekundární pak účinek na hojení vředů, výskyt nežádoucích účinků a navracení obtíží.Studie se zúčastnilo celkem 166 pacientů, kteří podstoupili operaci na celkem 217 končetinách. Indikace k operaci byly následující: 81 % pacientů pro bolest, 41 % pro svědění, 17 % pro otoky, 17 % pro ulcerace, 14 % pro tromboflebitidu a 3 % pro rupturu varixů. Výsledky byly více než slibné.
U 99 % operací došlo k úplnému, nebo alespoň částečnému vyhlazení varixů již po první injekci pěny. Dalších 39 z 53 varixů se podařilo vyřešit opakovanou aplikací. Při léčbě ulcerací byla účinnost poněkud nižší, přesto činila úctyhodných 93 %. Pouze u pěti pacientů se objevily ulcerace znovu, u varixů to bylo v jedenácti případech.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky patřila pooperační bolest a hyperpigmentace postiženého místa. Naopak trombózy, hematomy a nekrózy kůže se vyskytly pouze velmi vzácně.
Co studie přinesla
Studie amerických vědců prokázala, že pěnová sklerotizace se jeví jako vhodná terapie varixů a ulcerací dolních končetin a nese s sebou pouze minimum nežádoucích účinků.(kam)
Zdroj: Nael R. et al.: Effectiveness of foam sclerotherapy for the treatment of varicose veins, Vasc Med. 2009 Sep 29.
Dále čtěte
Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch
Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.čti více
Kompresní léčba žilních bércových vředů
V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.čti více
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství
Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.čti více