Přenosné ultrazvukové přístroje pro neinvazivní žilní ablace
Americký výzkum přenosných přístrojů
Vědci a lékaři z chirurgické kliniky newyorské Cornell Medical College testovali ve své studii ex vivo účinnost nového přenosného ultrazvukového přístroje s vysokointenzivní ultrazvukovou vlnou (tzv. HIFU), který vyvinuli jejich kolegové z Laboratoře pro bioregenerativní medicínu a který lze použít k transkutánní žilní ablaci.Nový přístroj má rozměry 14×9×4 cm a hmotnost 650 gramů. Je napájen 4 lithium-iontovými bateriemi. Testován byl na dvou platformách, přičemž první simulovala odstranění vény nacházející se mimo kůži pod tukovou vrstvou a druhá vény pod svalem.
Testované „operované“ tkáně pak byly předány dál na histologické vyšetření. Porovnáván byl též průměr lumina vén, které tuto vysokointenzivní ultrazvukovou léčbu podstoupily, s nezasaženými vzorky. Test dopadl velmi nadějně.
Lepší výsledky u tukové tkáně
Při fyzikálním i histologickém vyšetření žil, které byly ošetřeny pomocí HIFU, se ukázaly známky koagulační nekrózy. Na povrchu svalů, které byly v přímém kontaktu s ošetřovanou vénou, se objevily známky počínající nekrózy, zatímco tuková tkáň a svaly, které se dotýkaly přímo čidla přístroje, zůstaly neporušeny. Průměrný průřez lumina ošetřených cév pak byl 0,16 mm oproti 3,79 mm u neošetřených kontrol.
Naděje do budoucna
Podle výsledků studie lze tedy předpokládat, že tato nová metoda má před sebou velmi zářnou budoucnost. Mohla by se totiž díky svému nenákladnému provozu a neinvazivitě stát velmi používaným postupem pro odstranění varikózních vén, a to nejen ve specializovaných centrech, ale i v ordinacích praktických lékařů. Zda tomu tak opravdu bude, ukáže ale až další klinické testování.(kam)
Zdroj: Henderson P. W. et al.: A portable high-intensity focused ultrasound device for noninvasive venous ablation., J Vasc Surg. Publikováno on-line 31. 12. 2009.
Dále čtěte
Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch
Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.čti více
Kompresní léčba žilních bércových vředů
V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.čti více
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství
Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.čti více